תהליך הפיתוח המודל של המכון הדמוקרטי

תהליך הפיתוח פיתוח ממוקד במשתמש (UCD - User Centered Design)
תהליך הפיתוח פיתוח ממוקד במשתמש (UCD – User Centered Design)

עיצוב מכוון משתמש הוא פרדיגמת עיצוב שבה שמים דגש רב יותר מבשיטות הישנות על הצרכים, הרצונות והמגבלות של משתמש הקצה בתוצר הפיתוח, בכל שלב בתהליך העיצוב. זוהי המתודולוגיה המובילה בתהליכי הפיתוח במכון.

ההיסטוריה והתיאוריה שמאחורי עיצוב ממוקד במשתמש

מתודלוגיית עיצוב ממוקד במשתמש נפוצה היום מאד בכל מגזרי הפעילות – פיתוח טכנולוגיות בסטארטאפים, פיתוח תהליכים במגזר הציבורי, פיתוח פתרונות חינוכיים, פיתוח שירותים ועוד. היא הפכה למעין סטנדרט תהליכי בתחומים אלה. מעניין לציין שהיא צמחה במגזר ממוקד מאד, הקהילה של מפתחי ממשקי משתמש במערכות תוכנה (UX).
UX ממוקד משתמש הוא תהליך אפיון שמתעדף את המשתמש וצרכיו כפקטור דומיננטי בתכנון הממשק, אפיון ממוקד משתמש מהווה אנטיתזה לתהליכי אפיון שמתבססים על תמורות בהרגלי הצריכה ודפוסי ההתנהגות של המשתמש. הנחת היסוד של אפיון ממוקד משתמש היא שהיכרות מעמיקה עם המשתמש תניב ממשק שמותאם לצרכיו.
המגמה של UX ממוקד משתמש החלה לצבור תאוצה בשנות השמונים כחלק מקבוצת מחקרים אודות יחסי הגומלין בין אסתטיקה, ויזואליזציה ומיפוי של מידע, בד בבד עם המשגה של המונח שמישות כחוויה פסיכו-קוגנטיבית.  דונלד נורמן חוקר הקוגניציה שהגה את המונח “חווית משתמש” בשנות התשעים זכה לתהודה רבה בקרב מעצבים. הוא הנחיל את התפיסה על פיה מענה ראוי לצרכיו של המשתמש הוא האומדן להצלחתו של מוצר. ספרו ”The Design of Everyday Things” שיצא בשנת 1986 עדיין רלוונטי ומשמש עד היום כרפרנס מרכזי לתהליכי אפיון ממוקד משתמש.
קישור לאתר yomiko >>

תהליך ספירלי – שלבי השיטה

התרשים הבא מציג את התהליך הג׳נרי של עיצוב ממוקד משתמש. בניגוד לתהליכי הפיתוח הלינאריים של העבר, עיצוב ממוקד במשתמש הינו ספירלי באופיו – התהליך עצמו וכל אחד משלביו חוזרים על עצמם ככל הנדרש. השאיפה הינו לקצר את זמן הפיתוח, ולבצע ״סבבים״ קצרים יחסית של כל שלב ושל התהליך כולו, בגישה של ״טיוטות מרובות״.
תרשים תהליך עיצוב ממוקד במשתמש. לתהליך זה יש מספר גירסאות
מרכזלא ממוסגר400×400 פיקסלים

שם אחר: Human Centered Design

חברת העיצוב התעשייתי IDEO הינה אחת המובילות העולמיות בפיתוח ויישום מתודולוגיה זו.בין יתר הכלים הם פיתחו את:
OpenIdeo – תהליך עיצוב ממוקד במשתמש המבוסס על חכמת ההמונים.

השיטה של הצלילה העמוקה המדגימה היטב חלק מהשלבים של תהליך ממוקד במשתמש.

ֿראו סרטון בו היא מסבירה בקצרה מהו התהליך, שהם קוראים לו Human Centered Design.

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן