תכנית חלוץ חינוכי- מהי?

חלוץ חינוכי היא תכנית המאתרת ומכשירה אנשי חינוך איכותיים לניהול ולתפקידי מנהיגות בבתי ספר בפריפריה החברתית גאוגרפית בישראל.
התאמת מערכת החינוך למאה ה-21 היא אתגר חברתי ומשותף, היא מצריכה תיאום, אמונה ובעיקר מנהיגות חינוכית מקצועית, חזקה ובעלת חזון. מנהיגות חלוצית של אנשי חינוך בעלי מוטיבציה, המכירים באתגרים ובעלי יכולת לעמוד בראש המחנה ולהנהיג את השינוי המתבקש. תוכנית חלוץ חינוכי הוקמה מתוך רצון להצמיח את שדרת המנהיגות הזו.
פיתוח מנהיגות חינוכית בתכנית

פיתוח המנהיגות של התכנית מבוסס על תפיסת On Job Training. לתפיסתנו, המפתח להכשרת מנהל ומנהיג בית ספרי טמון בשילוב בין הידע האקדמי, הידע המקצועי והעבודה המעשית. ההכשרה נעשית תוך עיצוב מתמיד של הזהות החינוכית. במהלך שנות התכנית מלווה התפתחות החלוץ במימדים הבאים:
* מימד "ארגון וניהול"
* מימד "מערכות יחסים"
* מימד "פדגוגיה"
* מימד רעיוני מבוסס על עקרונות תרבות דמוקרטית

התכנית מכשירה את החלוצים בתהליך חמש שנתי, המורכב משני שלבים:
  • שלב הכשרה למנהיגות חינוכית, בן שלוש שנים: המשימה בשנים הללו היא ללוות את החלוץ ולאפשר לו להתפתח כסוכן שינוי פנים בית  ספרי, איש חינוך יזם ומוביל בתוך בית הספר בפרט, ובמערכת החינוך בכלל. שנה ראשונה – שנת קליטה לבית הספר ולפרופסיה. שנה שניה ושלישית – פיתוח כיזם ומוביל בית ספרי
  • שלב התמחות במנהיגות חינוכית, בן שנתיים: המשימה בשלב ההתמחות היא לפתח את החלוצים המתקדמים, בשנים 5-4 , כשכבת מנהיגות דמוקרטית בית ספרית המשפיעה באופן מערכתי. הכניסה לשלב ההתמחות מותנית בהמלצת מנהל ביה"ס והמנחה.

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן