עשרת העקרונות של העולם הכחול לדמוקרטיה ארגונית – הגינות וכבוד

הגינות וכבוד

כאשר כל אחד זוכה ליחס הוגן.

פרקטיקות מחוללות שינוי

1 למד את אנשיך
ב- WD-40 בשעת ארוחת הצהריים, מתכנס פורום בשם "אקדמיית הניהול" (The Leadership Academy). הפורום מציע לעובדים הדרכה בנושאים שיסייעו להם בעבודתם ובחייהם האישיים. בין הנושאים הנלמדים: קבלה והענקה של משוב, השקעה וגם יצירת פרופיל אישי להעמקת ההכרות המודעות העצמית. בחדר האוכל יש ספריה עם ספרים על ניהול והתפתחות, פרי רעיון של אחד מנציגי שירות הלקוחות. ולעתים קרובות ניתן לשמוע את העובדים חולקים תובנות ורעיונות שהם מצאו בספרים השונים.
גארי רידג', מנכ"ל WD-40, יצר גם תוכנית בשם "נתיב הנשיא לניהול" (The President’s Path to Leadership), בה עובדי מפתח – אנשים שתהיה להם השפעה גדולה כמנהלים – יכולים ללמוד ברמה מתקדמת. כיום ארבעה מנהלים בכירים משתתפים בתכנית וחלקם מתקרבים להשלמתה. 40-WD מממנת את עלות הלימודים  באוניברסיטת סן דייגו, בהשקעה של 40,000$ לאדם.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
2 אמץ את השונה בקהילתך
ב-  Widen מקיימים את העיקרון הדמוקרטי הגינות + כבוד ומחזקים את הקשרים בתוך הקהילה, על ידי העסקת אנשים בעלי בעיות התפתחותיות. בשיתוף עם ארגון מקומי הם יצרו תפקידים מיוחדים, כמו "חלוקת פופקורן" ו"סידור לאחר ארוחת הצהריים". החברה מעסיקה חמישה אנשים בעלי בעיות התפתחותיות, המבצעים משימות שונות ומגוונות ברחבי הבניין בעזרת מאמני העבודה שלהם. הכוונה המקורית היתה לשפר את מצבם החברתי והתעסוקתי של העובדים החדשים, אך בפועל הפרויקט תרם לרווחתם החברתית והרגשית של כל עובדי Widen.
3 היזהרו מהפער (Mind the Gap)
ב- Betterworld Telecom העובד בעל המשכורת הגבוהה ביותר, משתכר פחות מפי שלושה מהעובד בעל המשכורת הנמוכה ביותר בחברה, והמשכורות אינן מדורגות בהכרח על פי ההגדרות המסורתיות. למשל, המשכורת של הנשיא איננה המשכורת הגבוהה ביותר בחברה.
ב- Namasté Solar נהוג מדרג משכורות שקוף, מתוך האמונה שהתשלום צריך להיות הוגן וישר. עיקרון זה עוזר להבטיח שאף אחד מהבעלים השותפים אינו משתכר יותר מפי שניים מבעלים-שותף אחר.
4 כל אחד חשוב ומכובד
בתזמורת הגרמנית עטורת הפרסים Orpheus Chamber Orchestra אין מנצח, ותפקידי הניהול הרשמיים מתחלקים ברוטציה בין חברי התזמורת ביצירות השונות. הניהול המשותף והמתחלף יוצר יחס של הגינות וכבוד כלפי כל הנגנים, שתפקידם הקבוע היחיד הוא נגינה בכלי המסוים בו הם מנגנים.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
5 כנופיית הכסף
ב- NixonMcInnes ישנה ועדת תשלומים מיוחדת, המכונה בחיבה "כנופיית הכסף", שחברים בה עובדים וחברי הנהלה נבחרים. בין היתר, הועדה בודקת את המשכורות, במטרה להבטיח הוגנות ועקביות. בנוסף, כנופיית הכסף מאשרת את כל ההחלטות הקשורות למשכורות, כולל בקשות להעלאה בשכר. העובדים מעבירים את בקשותיהם, וכנופיית הכסף קובעת אם ההעלאה מוצדקת וברת ביצוע. מחויבות ליושר קיצוני מנתקת את התהליך מרגשות.
6 משמעת מעוררת כבוד
בבית הספר The Link School שואפים ליישם העיקרון הגינות + כבוד בעזרת הליך משמעתי דמוקרטי, בו התלמידים והצוות פועלים ביחד, באמצעות שיח והקשבה למציאת פתרון או תוצאה שכולם מסכימים עליהם. למשל, כאשר תלמיד הורחק לאחרונה מבית הספר, כל חברי הקהילה – כולל התלמיד – הסכימו על ההשלכות.
7 הטבות שוות לכל הדרגים
ב- Zappos מקדמים את השוויון ומיישמים את העיקרון הגינות + כבוד בכל התוכניות בלי קשר להיררכיה. לדוגמה, כל העובדים בכל התפקידים מקבלים הטבות זהות. כל העובדים מקבלים תשלומי בונוס בשיעור זהה ואף קבוצה אינה מקבלת "טובות הנאה" ייחודיות. "כולם בשביל אחד ואחד בשביל כולם" הוא המוטו שמוביל את הגישה של Zappos ביחס לקשר שבין העובדים וההנהלה.

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן