עשרת העקרונות של העולם הכחול לדמוקרטיה ארגונית – שקיפות

שקיפות

כאשר רעיונות זורמים ללא הפרעה, והמידע זמין ומטופל באופן אחראי.

פרקטיקות מחוללות שינוי

1 שיתוף מידע באופן חופשי וברור
עיקרון השקיפות בא לידי ביטוי ב- Boost בהקפדה על כך שכל המידע החשוב יוצג באופן גלוי ויתעדכן מידי יום. התצוגות בחדר הנתונים ברורות ומוחשיות, ומשלבות פתקיות נדבקות, פוסטרים מאוירים ומגוון תרשימים. המידע נגיש לכל וכולל נתונים על הביצועים של כל אחד מחברי ההנהלה, רמת האושר הכוללת של הצוות, שיעורי התמדת העובדים, מספר שיחות המכירה שהתבצעו, היעדרויות חברי הצוות, ורשימת סדרי העדיפויות המתעדכנת מדי רבעון. בנוסף, על לוח גדול מפורטות כל העבודות שנמצאות בתהליך, העבודות הצפויות ופרויקטים שנמצאים בשלב המו"מ. כל עובדי הארגון משתתפים בפגישת סטנד-אפ שבועית המכונה  “Team Hui” ובה כולם משתפים בחדשות טובות ובמשובים שהתקבלו מהצוות או מהלקוח.
2 ניהול בשיטת הספר פתוח
ספרו של ג'ק סטאק “The Great Game of Business” השפיע מאד על האופן בו מקיימים ב- New Belgium Brewing את עיקרון השקיפות, על ידי ניהול בשיטת הספר הפתוח. ההחלטה לפתוח את הספרים, התקבלה בשלבים מוקדמים, כאשר העובדים-שותפים נשאלו איזו אחוז לדעתם מכל דולר שהחברה מכניסה הוא רווח. כאשר הם ענו שבסביבות ה- 50%, צוות ההנהלה החליט שיש צורך בלימוד מושגי יסוד בכלכלה. כיום מתקיימים קורסים בנושאים פיננסיים ועדכונים מידי חודש באסיפת כל הצוות. כל עובד במחלקת האריזה למשל, יכול לראות איך מחלקת המיתוג מתקצבת את הוצאותיה. בנוסף, מלמדים את העובדים-שותפים כיצד לקרוא דו"חות רווח והפסד, והארגון מקיים קורס בנושא ESOP 101 עבור כל העובדים-שותפים החדשים.
3 הראה וספר
ב- Menlo Innovations מפגינים שקיפות על ידי חשיפת מקום העבודה שלהם, המשתרע על פני כ- 5,500 מ"ר בבניין משרדים. שיתוף הפעולה בין העובדים-שותפים והלקוחות מתרחש לעיני כל, כשתכניות הפרויקטים פרושות על השולחנות. כלים ויזואליים כמו לוחות אישור עבודה, ולוחות תוצאות הנהוגים בניהול בשיטת הספר הפתוח, מפורסמים לעיני כל. פגישות "הראה וספר" מתקיימות באופן שגרתי אחת לשבוע עם הלקוחות.
4 כל האמת בפנים
ברוח עיקרון השקיפות מקיימים ב- REV Asia מידי חודש מפגשי "כל האמת בפנים" (in your face). כל צוות נפגש במסעדה ויושב מסביב לשולחן עגול, כך שכולם יכולים לראות את כולם. מנהלי הצוותים פותחים את השיחה ומנהלים אותה. הם מזמינים כל אחד מחברי הצוות לשקף ולהעריך את ביצועי הצוות ואת הביצועים האישיים על ידי הצגת מספר שאלות:
1. במה אנחנו צריכים להמשיך? (מה עובד טוב?)
2. במה אנחנו צריכים להתחיל? (אילו רעיונות חדשים אנחנו צריכים ליישם?)
3. מה אנחנו צריכים להפסיק? (על מה אנחנו יכולים לוותר? אילו הרגלים רעים אנחנו צריכים לזנוח?)
4. פורום פתוח לעניינים אחרים או למשוב אחר.
מפגשים אלו מספקים לחברי הצוות הזדמנות לשתף במחשבותיהם ולנקות את האווירה. שיחות פתוחות עוזרות במניעת קונפליקטים ומקדמות רעיונות פורצי דרך לשיפור עתידי.
5 שיחות לצד האח עם המנהלים
ב- Widen מיישמים את עיקרון השקיפות באמצעות מספר שיטות לשיתוף ידע ורעיונות, ביניהן: "שיחות לצד האח", "ארוחת צהריים + למידה", מצגות של רעיונות למוצרים חדשים, האקאתונים ו"מצגות ספרינט". למשל, בשיחות שגרתיות לצד האח מדברים על מגוון נושאים, החל משביעות רצון הלקוחות ועד לשינויים מבניים בארגון, החל מהכרזה על כישלונות ועד יישום תובנות בענייני מוטיבציה. חברי הצוות מתנסים בשימוש בטכנולוגיות חדשות ומעדכנים כל כך את כולם במפגשי ארוחת צהריים + למידה. מנהלי ומפתחי מוצרים משתפים את תוצאות עבודתם באמצעות מצגות ספרינט. שיטות אלו מעניקות תמיכה לזרימה חופשית של רעיונות, לשיתוף ידע וללימוד מתמשך.

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן