יצירת תרבות של שיתופי פעולה בכיתה | אורית אייזן

גיליון 04
נובמבר 2017

שיתופי פעולה

מגזין המכון לחינוך דמוקרטי

המדריך המוסרט של כריס, מורה למתמטיקה, אמן ביצירת תרבות של שיתופי פעולה בכיתה [8 דקות]

"תלמידים, התחלקו לקבוצות"! התארגנות בקבוצות היא תנאי הכרחי אך לא מספיק לקיומה של למידה שיתופית. כריס, מורה בבי"ס יסודי, מכניס אותנו לשיעור מתמטיקה עם תלמידיו, וביחד איתם מוליך אותנו צעד אחר צעד בדרכו הייחודית בלימוד המקצוע. תוכלו לראות איך כריס, מורה בבי"ס יסודי, בונה יחד עם התלמידים תרבות וכישורים הדרושים ללימוד משותף.

מאת אורית אייזן

איכות הלמידה ומידת השיתופיות תהיינה תלויות בעיקר באיכות הדיבור או השיח המתנהל בקבוצה. שיח כזה אינו קורה מאליו; הוא דורש תכנון, הכנה, אימון והוראה ישירה

אחת הפרקטיקות המקובלות בכיתה לייצר או לאפשר מצבים של שיתופי פעולה היא באמצעות חלוקה לקבוצות. התארגנות בקבוצות היא תנאי הכרחי אך לא מספיק לקיומה של למידה שיתופית בין חברי הקבוצה. איכות הלמידה ומידת השיתופיות תהיינה תלויות בעיקר באיכות הדיבור או השיח המתנהל בקבוצה. שיח כזה אינו קורה מאליו; הוא דורש תכנון, הכנה, אימון והוראה ישירה, על מנת שאפשר יהיה לממש את היתרונות הפדגוגיים והחברתיים של הלמידה בקבוצות. (מאיה בוזו שוורץ)

כריס, מורה בבי"ס יסודי, מכניס אותנו לשיעור מתמטיקה עם תלמידיו, וביחד איתם מוליך אותנו צעד אחר צעד בדרכו הייחודית בלימוד המקצוע. כריס מתייחס למתמטיקה כפעילות חברתית ומאמין שיש צורך להקדיש זמן בתחילת השנה על מנת לבנות יחד עם התלמידים תרבות וכישורים הדרושים ללימוד משותף. בסרטון תוכלו לראות מה לומדים (לדוגמא : לדון,לחשוב לסייע)  ואיך לומדים  (לדוגמא: הסכם עבודה, אקווריום, זמן חשיבה ) בכיתה של כריס.

המכון לחינוך דמוקרטי ישראל

דרך נמיר 149, תל אביב 62507 | טלפון: 03-7412729  | פקס: 03-7412723
www.outofsite.us/democratic | ide@outofsite.co.il

עיצוב: סטודיו נעם תמרי | בנייה: ניר דבורקין

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן