SML דרכים בתחזוקת חוזה אישי – עקרונות וכלים

 1. חיזוק יכולת רפלקטיבית: פיתוח היכולת לתאר באופן מודע את  תהליך הלמידה. כלי לדוגמא: "קלפי השלכה"- מציגים לקבוצה קלפים עם ציורים/ אמרות מעורפלים, וכל אחד בוחר לעצמו קלף שמתאר הכי טוב את התהליך שהוא עובר.
 2. מסגרת קבועה: הכנסת התהליך למסגרת קבועה, שחוזרת על עצמה כל שבוע וכל מפגש. כלי לדוגמא: תכנית שבועית לקבוצה, על פי ימים ושעות פעילות. (מצורף למטה).
 3. משימות דיווח: יציאה למשימה שיש בה איסוף מידע, שיקוף, ו/או הסתכלות על התהליך שהלומד עושה. כלי לדוגמא: "מכתב פידבק"- כל משתתף מביא מכתב ממישהו מחוץ לבי"ס שיכול לספר לקבוצה איך מתקדם הלומד בדרך להגשמת מטרותיו.
 4. הקבוצה ככלי. יצירת תרבות קבוצתית של עיבוד רגשות, חששות, הצלחות ושמחות, תוך כדי יצירת רוטינה של הצגת ההתקדמות. כלי לדוגמא: "מעגל חשש": כל אחד כותב על פתק חשש שיש לו, מטמין בכובע, ואז קוראים פתק של מישהו אחר ומדברים על איפה אני מרגיש כמוהו ובאיזה אופן אני חושב שאפשר להרגיע חשש כזה.
 5. "מעגל הצלחה": כל אחד מספר על הצלחה שהייתה לו בהגשמת החוזה. העמקה במקרה לדוגמא: הקבוצה מקשיבה, מגיבה ולומדת על סמך מקרה של לומד אחד. כלי לדוגמא: "מעגל אישי": CASE  STUDY.- ביום קבוע בשבוע מתמקדים בלומד אחד או שניים. הוא מציג את החוזה ואת התקדמותו, ומבקש מהקבוצה מה שהוא צריך- עצה? דעה? רעיון? הקשבה בלבד? משוב? עזרה? הקבוצה נותנת ללומד רק מה שהוא ביקש.
 6. עבודה עם פורטפוליו: איסוף חומרי מודעות ותהליך לתיקיה ו/או יומן שמלווה את התהליך. כלים לדוגמא: "תלקיט"- איסוף של מכתבים, תמונות, תוצרים, תיעוד של תהליך הלמידה. יומן: כתיבת רפלקציה- מה קרה לי ואיך אני מרגיש/ה עם זה.
 7. קבוצות קטנות קבועות: חלוקת הקבוצה לתת קבוצות קבועות שעובדות ביחד על תחזוקת החוזה: הם מכירים את החוזה אחד של השני, נפגשים ביום קבוע, מדווחים ועוזרים זה לזה. כלי לדוגמא: "שלשות עוצמה"- ביום קבוע, מוקדש מפגש הבוקר לעבודה בקבוצות הקטנות. בתוך הקבוצה עובדים בסבב- 10 דקות לכ"א לדיווח והיעזרות בחבריו.
 8. אורח תומך חוזה: היעזרות בדמויות מחוץ למעגל ביה"ס, שקשורות בתחזוקת החוזה- כלי לדוגמא:  איש מקצוע שהתלמיד הופך שוליה שלו, מגיע לביה"ס ומספר על התהליך.
 9. אירועי שיא: אירועים קבוצתיים/כיתתיים/בית ספריים העוסקים בלמידה של תחומי התוכן החוזיים. כלי לדוגמא: "מסיבה נושאית": אירוע שמציג את העמקתו של תלמיד בתחום מסוים, ומחבר את שאר התלמידים לעשייתו- כמו מסיבת איפור, הופעת תיאטרון, ארוחת שף, וכו'.
 10. למידת נושא: על פי צרכי הקבוצה, הבאת שיעורים ו/או פעילויות הקשורות בתחומי העניין/העמקה שלהם. כלי לדוגמא: עבודה סדנאית – למשל- סדנא ב"אינטליגנציה רגשית", שמאגדת מספר רב של נושאים שקשורים למטרות האישיות שהציגו התלמידים. עיסוק בנושא- קשר בין אחים, קשר עם הורים, איפוק והימנעות מריבים.
 11. פגישות צוותיות: יוזמה של פגישת צוות שמלווה תלמיד. כלי לדוגמא: פגישת תלמיד, חונכת והורים- דיווח על החוזה, מחשבה משותפת על דרכים לקידומו.
 12. פגישות אישיות: שיחות אישיות לתמיכה, הכלה, שיקוף ומוטיבציה. שיחות מכבדות שאינן מסירות את האחריות מן התלמיד, אלא מעצימות אותו ומלוות אותו בדרכו הייחודית.
 13. למידת עמיתים מותאמת מטרה:  באופן קבוע, אחת לשבוע, כל התלמידים שכתבו מטרות דומות יושבים ועושים יחד למידת עמיתים- איפה אני בחוזה? מה עשיתי כבר? מה אתם מייעצים לי לעשות שהצליח לכם?
 14. קבוצות למידה בית ספריות: הקמת קבוצות למידה בבית ספר עבור תלמידים בעלי אותה מטרה. את קבוצות הלמידה מנחים אנשים מבית ספר/ הורים/ סבים וסבתות/ חונכים אשר מתגייסים ללמידה זו. לדוגמא: קבוצת למידה של איפור, קבוצת למידה של השפה הרוסית,
טבלה לדוגמא
יום ראשון יום שני יום שלישי יום רביעי יום חמישי יום שישי
מפגש הבוקר
"שחרית"
סבב מה נשמע
סבב עדכון חוזה
סבב מה נשמע
/ סבב עדכון חוזה
סבב מה נשמע/
סבב עדכון חוזה
סבב מה נשמע/
סבב עדכון חוזה
סבב מה נשמע/ סבב עדכון חוזה
סבב מה נשמע/ סבב עדכון חוזה
"שחרית"- הגשמת חוזה "אחרי המנוחה"- איך היה סוף השבוע, ציפיות לשבוע הקרוב, בניית תכנית שבועית להגשמת המטרה. "שלשות עוצמה"-
יושבים בקבוצות קטנות קבועות ועובדים על החוזים. "למידת עמיתים"- שותפים למטרות יושבים יחד- לומדים ותומכים אחד בשני.
"למידת נושא": העברת נושא הקשור להגשמת המטרות על ידי החונכת. יצירת תלקיט"- משימות לשיקוף התהליך, כמו- כתיבה רפלקטיבית ביומן, או הבאת דיווחים מהלמידה האישית. "שיא נושאי"- אירוע למידה קבוצתית העוסק באחד מתחומי העשייה של הילדים. "לקראת מנוחה"- תכניות לסוף השבוע. בדיקה באלו מטרות עמדנו בתכנית השבועית. משימות להגשמת החוזה לסופ"ש.
"אורח תומך חוזה"- הזמנת אורח שיספר על התקדמות החוזה של התלמיד/ה.
מפגש בוקר "שחרית"-פינות קבועות פינת אקטואליה פינת קונפליקט- קונפליקט שאני רוצה לשתף בו.
פינת ספורט- מאירועי הספורט של השבוע
פינת בת ים- משהו חדש שקורה בבת ים. פינת אינטרנט- המלצה על אתרים. קבלת שבת משותפת לשתי הקבוצות
מפגש בוקר "שחרית"- תכנים נוספים תכנים ייעוצים/ חברתיים תכנים ייעוצים/ חברתיים תכנים ייעוצים/ חברתיים תכנים ייעוצים/ חברתיים תכנים ייעוצים/ חברתיים תכנים ייעוצים/ חברתיים
מרכז היום שיחות אישיות/ שיחות עם הורים/ מורה מקצועית/
יועצת.
שיחות אישיות/ שיחות עם הורים/ מורה מקצועית/יועצת שיחות אישיות/ שיחות עם הורים/ שיחות עם מורה מקצועית/
יועצת.
שיחות אישיות/ שיחות עם הורים/ מורה מקצועית/ יועצת. אירוע בית ספרי/שכבתי/
כיתתי העוסק בליווי החוזה ובמיומנויות למידה עצמאית.
שיחות אישיות/ שיחות עם הורים/ מורה מקצועית/ יועצת.

לקריאה נוספת

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

טיפול חכם בזכויות יוצרים כתנאי לשיתוף פעולה

"קפה פדגוגי" או "קפה קהילה"

השתלמות בבית ספר עידנים The Deep Dive

התנעת פרויקט מו״פ – Intake

כלים ויזואלים – הדרך שלי

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן