חונכות בבית הספר הדמוקרטי

חונכות היא אחת מאבני היסוד של החינוך האישי. מדובר בתהליך שעוברים שני אנשים אשר צועדים בדרך משותפת, ניסיונו של האחד מזין ומושך את השני דרך למידה משותפת, הקשבה, מפגשים ושיח דיאלוגי.
חונכות היא אחת מאבני היסוד של החינוך האישי. מדובר בתהליך שעוברים שני אנשים אשר צועדים בדרך משותפת, ניסיונו של האחד מזין ומושך את השני דרך למידה משותפת, הקשבה, מפגשים ושיח דיאלוגי.

בבתי הספר הדמוקרטיים על החניכים (הם התלמידים) לבחור להם חונכים אישיים מבין אנשי הצוות כחלק מחובותיהם הלימודיים. החונכות בבית הספר מאפשרת זמן לדיאלוג, משחק אחד על אחד, הכרות עמוקה, תיווך המציאות והקשר בין המשפחה (ההורים) לבית הספר. המרחב בין החונכ.ת לחניכ.ה הוא מרחב לשיחה פתוחה, קירבה בלתי אמצעית המאפשרת לחניכ.ה לשתף במכלול דברים מעולמו האישי ולחונכ.ת להכיר אותו לעומק ולרוחב.
"החונך מלווה את התלמיד בדרכו לפיתוח עצמאות, לפיתוח יכולת פעולה מתוך חופש, לפיתוח יכולת לחוות את החיים כזרם בלתי פוסק של שינויים ותמורות, של למידה, של יצירה, של האושר הנובע מהלמידה והיצירה. " (מתוך החונך בבית הספר הדמוקרטי בחדרה).
בתי הספר הדמוקרטיים הפכו, הרבה בזכות החונכות האישית, למרחבים בהם יש מענה משופר לילדים בעלי צרכים מיוחדים. החונכות מאפשרת מעקב צמוד ומרחב ביטוי לצרכים רבים של ילדים, בין אם הם מוגדרים כמיוחדים על ידי המערכת ובין אם הם מיוחדים ואישיים ואינם נחשבים חוץ נורמלים.

מערכת היחסים בין החונכ.ת לחניכ.ה מושתתת על שלושה בסיסים:

·  הכרה בכל אדם כאדם שלם ובעל ייחודיות משלו.
·  דיאלוג ומפגש המבוסס על הכרה בשונות, הכלה וכנות.
·  מרחב החופש שמאפשר צמיחה לטובת מימוש עצמי, לגיטימציה להבעה עצמית, חופש ביטוי, חופש בחירה וכו'.
מכאן נוצר מרחב חונכות "שיש בו אינטימיות, ביטחון, אמפתיה, קבלה נקייה משיפוטיות, הכלה, גבולות, שוויון, עזרה ותמיכה" (מתוך אתר בית הספר הדמוקרטי כפר סבא).

הצדדים הטכניים של החונכות:

מפגש חונכות הוא מפגש שבועי הנערך באופן קבוע בין החונכ.ת לחניכ.ה ונמשך 20-30 דקות. המפגשים הם דינמיים ונערכים בשלל מקומות, לא תמיד מחייבים שיחה (נראה שבגילאים הצעירים לרוב מלווה המפגש במשחק משותף ובגילאים הבוגרים עיקר המפגש הוא שיח לפי דרישות החניכ.ה). בדרך כלל מוקדש זמן מיוחד במערכת השעות למפגשים אלו שאינו על חשבון שיעורים.
לכל חונכ.ת יש מספר חניכים אותם הוא מלווה לאורך השנה בחונכות אישית. מספר החניכים ישתנה בהתאם להיקף המשרה והפופולריות של החונכ.ת (בדרך כלל לא יותר מ-18). בחלק מבתי הספר קבוצת החניכים של החונכ.ת מהווה גם את "קבוצת האם" ומאופיינת בשייכות לבית מסוים או חטיבה מסוימת (חטיבה צעירה, יסודית, בוגרת)  במפגשי בוקר וסיום יום משותפים, יציאה משותפת לטיולים ובציון אירועים במשותף.
בחירת חונכ.ת – אחת מחובות התלמיד.ה בחינוך דמוקרטי היא בחירת חונכ./ת. ברוב בתי הספר יצטרכו התלמידים לכתוב מספר העדפות מהן תוגרל החונכ.ת לשנה הקרובה. בנוסף לחונכ.ת מאנשי הצוות יתווספו לעיתים חונכים מחטיבות בוגרות לחנוך ילדים צעירים.
ועדת חונכויות – בבתי הספר הדמוקרטיים קיימות ועדות שתפקידן לנהל ולבצע משימות בתחום המסוים המוגדר להן. ועדת חונכויות אחראית על ניהול בחירת החונכים בתחילת השנה (בדרך כלל בהגרלה תוך ציון עדיפויות של הנחנכים מראש).  הועדה גם אחראית על בקשות למעברים בין קבוצות אם ובין חונכים אישיים, הוצאת חונכים להשתלמויות ועוד.

אתגרים אישיים בחונכות:

על אף יתרונותיה הברורים של החונכות האישית היא נושאת בתוכה אתגרים רבים מעצם היותה מפגש בין שני אנשים שהם עולם ומלואו ומעצם היותה התמקדות באחד מהם. על החונכ.ת לדעת לנהל דיאלוג מכבד ומכיל. לייצר מרחב נקי משיפוט וביקורת ובאותה עת גם לדעת להניע לפעולה במידה ורואה שזה מה שיתאים לחניכ.ה.
התפקיד נושא עימו סתירות רבות שיש למצוא בהן את האיזון המתאים, לדוגמה:
חופש בתוך מרחב שנועד להכוונה ומוטה עקב אישיות החונכ.ת.
אובייקטיביות וניקיון דעות במרחב של קירבה אישית.
פתיחות שלרוב מתבקשת להיות חד סיטרית.
שיח שיוויני במרחב שאינו שיוויוני.

לקריאה נוספת:

גרף, מיכל.  אל עמי, שמואל. "תפקיד המבוגר בבית הספר הדמוקרטי"
חונכות בבית הספר הדמוקרטי בחדרה אוחזר 14.8.2011.
צוות בית ספר דמוקרטי חדרה "החונך בבית הספר הדמוקרטי בחדרה – הקדמה"
חונכות בבית הספר הדמוקרטי בחדרה אוחזר 14.8.2011.
זמרי, דרור. 'תפקיד המבוגר בביה"ס הדמוקרטי כפועל יוצא של הגדרת "טבעו" של הילד' אוחזר 2011.
חונכות בבית הספר הדמוקרטי בחדרה אוחזר 14.8.2011.
כהן, אדיר. דמות המחנך (על פי פרום) מתוך 'האהבה והתקווה: החינוך בחברה השפויה'
חונכות בבית הספר הדמוקרטי בחדרה אוחזר 14.8.2011.
גלבוע-אטר מיכל. צליק, לאה. 'היכרות אישית עם חינוך חינוך אישי – המכון הדמוקרטי'.

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן