חדשנות

חדשנות על קצה המזלג – מושגי יסוד מערכת הפעלה לחדשנות – המכון הדמוקרטי

הגדרות: יזמות וחדשנות, לעתים מבלבלים בין שני מושגים

שיש ביניהם קשר אך הם שונים מאד זה מזה.

חדשנות

חדשנות (באנגלית: Innovation) היא יצירת ערך מוסף באמצעות פתרונות לצרכים גלויים, או באמצעות יצירת פתרונות לצרכים סמויים. החדשנות היא מאפיין מרכזי של רוב העבודות היצירתיות.1
פתרונות אלה מושגים על ידי פיתוח או שימוש במוצרים, תהליכים, שירותים או טכנולוגיות יעילים יותר מבעבר או על ידי רעיונות בשלים שמתאימים לשווקים, מדינות, או חברות שמוכנות ומעוניינות לקלוט אותם. (ויקיפדיה)

יזמות

יזמות עסקית היא הליך ההוצאה לפועל של מכלול הפעולות הדרושות להקמתו וניהולו של עסק חדש, או של תחום פעילות חדש בארגון או בעסק קיים. מוציאי הפועל של פעולות אלו נקראים יזמים.
בלב המיזם יכול להיות מוצר או שירות קיים וידוע (הקמת פיצריה חדשה הדומה לפיצריות אחרות בתחום) או מוצר/שירות חדשני – פיצריה עם קונספט גסטרונומי חדש, או מודל עסקי חדש או טכנולוגיה חדשה לניהול הקשר עם הלקוחות, למשל.

למה חדשנות?

יש לכך מספר סיבות:

 • כאמור – זה חלק מהד.נ.א. ומערכת הערכים של המכון הדמוקרטי – חלק מהמשימה הגדולה של יצירת חברה וחינוך טובים יותר. זה חשוב במיוחד במציאות האמתית בה הפתרונות הקיימים והשגורים בתחומים אלה פשוט לא עובדים – הם דורשים שיפור ענק, קפיצות מדרגה.
 • הכל משתנה: הסביבה משתנה, התלמידים משתנים, המורים משתנים, ההורים משתנים, הערים משתנות – וכדי להיות רלוונטיים חייבים להתאים את עשייתנו ולפעמים אף להמציא אותה מחדש.
 • אנחנו לא לבד: המכון פועל בסביבה תחרותית – והמתחרים שוקדים אף הם, חלקם לפחות, על פיתוח פתרונות חדשים.
 • הלקוחות מצפים מאיתנו – לפעמים הם עצמם פועלים בסביבות ארגוניות-פוליטיות שמקשות עליהם לשנות את הסטטוס קוו – והם מצפים שאנחנו נסייע להם בכך.
 • החדשנות מעוררת – היא שומרת על שמחת החיים, חדוות היצירה, הסקרנות, ה-edge של אנשי המכון ושל לקוחותיו

ניהול החדשנות

אנחנו מניחים שכדי למקסם את פוטנציאל החדשנות, לא מספיק להמתין שהיא ״תקרה״, שהקסם יתרחש מעצמו. כדאי ליצור את התנאים הטובים ביותר בהם היא תוכל לפרוח, להבנות תהליכים המתרגמים צרכים לפתרונות, לנהל את החדשנות, כפי שמנהלים היבטים חשובים אחרים של חיי הארגון.

תחומי חדשנות

יש כמה תחומים  בהם נדרשת חדשנות מתמדת במכון:

 1. חדשנות חינוכית-פדגוגית – לדוגמא, פדגוגיה חדשה או דרך חדשה ליישם פדגוגיה מוכרת
 2. חדשנות חברתית – לדוגמא, מודל חדש לחיזוק קהילה שכונתית
 3. חדשנות תהליכית – לדוגמא, תהליך עבודה חדש במכון ויעיל יותר מהתהליך הקיים, דרך חדשה לעבוד עם מורים.
 4. חדשנות ניהולית – לדוגמא, שיטת ניהול חדשה (במקרה של המכון – שיטת ניהול חדשה המחזקת בו זמנית את היעילות ואת מימוש הערכים הדמוקרטיים שלנו).
 5. חדשנות טכנולוגית – לדוגמא, דרך חדשה לנצל כלי, פלטפורמה או יכולת טכנולוגית כדי ליצור עבור לקוחות המכון.  (*סביר שהמכון פחות מעורב בהמצאת טכנולוגיות חדשות).
 6. חדשנות במודל העסקי – לדוגמא, מודל עסקי-כלכלי חדש לפעולת המכון, גישה חדשה ליצירת הכנסות מהידע, מהשירותים ומהערך המוסף שהמכון יוצר עבור ועם לקוחותיו
 7. חדשנות שיווקית – שיטה או תהליך חדש, מוצלח יותר, לשיווק ולמכירה של שירותי המכון.

לפעמים המענה לאתגר מסויים ישלב מספר סוגי חדשנות.

סוגי חדשנות

יש כמה סוגי חדשנות רלוונטיים למכון. הגיוני לשלב אותם, כלומר ליישם כמה סוגים, בהתאם לאתגר, להשפעה המצופה, לסיכון שרוצים לקחת:

 • חדשנות המשכית (Continuous Innovation) – שיפור של מאפיינים מסויימים של מוצרים/שירותים קיימים של המכון. לדוגמא: הגדלת הרזולוציה של מסך טלפון.
 • חדשנות מערערת (או משבשת, או רדיקלית Disruptive Innovation) – חדשנות אשר מובילה ליצירת שוק חדש ובמשך הזמן גורמת לשיבוש של השוק הקיים (המסורתי) עד להפיכת הקטגוריה החדשה לדומיננטית תוך דחיקתה והחלפתה של הקטגוריה המסורתית (ויקיפדיה). לדוגמא: הטלפון הנייד שהפך את הטלפון הקווי ללא רלבנטי עבור חלק גדול מהמשתמשים.
 • חדשנות ערך (Value Innovation) – תולדה של שני מאמצים משלימים מצד הארגון: חסכון בעלויות והגברת ערך. מבוססת על יצירת בידול מובהק בין המוצר החדש למוצרים הקיימים בשוק, כזה שמצד אחד הופך את המוצר החדש ליותר מועיל ונחשק, ומצד שני מוריד את עלות הייצור או השירות. כולל התרשים של ספר אוקיינוס כחול.

חדשנות פתוחה  (Open Innovation) – מבוססת על ההכרה ש״לא כל החכמה, הידע והיצירתיות נמצאים בתוך הארגון. תפיסה ארגונית (mind set) ותהליכים מובנים לעבודה על פיתוח פתרונות חדשים יחד עם גורמים חיצוניים – למשל קהל המשתמשים – כולל שימוש בכלים לחכמת ההמונים, סטארטאפים, מומחים מהאקדמיה וכו׳.

לקריאה נוספת

:חדשנות

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

התנעת פרויקט מו״פ – Intake

מודלים של מנועי יוזמה

הצלילה העמוקה Deep Dive

ארבעת הקודקודים של אקולוגיית החדשנות

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן