Dragon Dreaming

 

הפילוסופיה

פילוסופית Dreaming Dragon שואבת מחכמת הילידים האבוריג‘נים במערב אוסטרליה ונשענת על שלוש מטרות שוות ערך בחשיבותן: שירות לכדור הארץ, בנית קהילה וצמיחה אישית.

אנו חיים בתקופה מעניינת ומאתגרת. שינויים אקלימיים גדולים עומדים להתרחש, אוכלוסית העולם גדלה במהירות, כלכלה המבוססת על חובות, ולא על חסכון, גורמת לחיי מחסור למיליארדי אנשים, אובדן מגוון צורות חיים מאיים על הישרדותם של מיליוני זנים – כל אלה בודאי ידועים לכם זה מכבר.
זו, עומדות בפנינו שתי אפשרויות בחירה. אנו יכולים להמתין עד אשר תוצאות שינויים אלו יטפחו בפנינו ולנסות כמיטב יכולתנו להתמודד עם המשברים בעת התרחשותם. או לחילופין, ביכולתנו לפעול כעת, לפתח את החוסן והסתגלנות שלנו, להתכונן מבעוד מועד ולעשות כמיטב יכולתנו להבטיח תוצאות חיוביות יותר. פול הוקן )Hawken Paul )בספרו ” desselB tsernU”( “ אי-נחת מבורכת“( מדבר על תנועה חברתית אזרחית בין-לאומית גדולה,
חיבור חובק עולם של תנועות לשמירת הסביבה, זכויות אזרח ודמוקרטיה השתתפותית. תנועה זו לא צפויה וללא מנהיג היא, פשוטו כמשמעו, הפעלת מערכת חיסונית קוסמית המבקשת לבנות עתיד מתאים עבור כולם. Dreaming Dragon היא חלק מתנועה זו ומתמקדת ב‘שרות כדור הארץ‘, ותורמת בכך למציאות אנושית חיובית על כוכב זה. אנו גם חיים בתקופה מאד אינדיבידוליסטית, ואף שיש לכך הרבה היבטים חיובים, הדבר גם מוביל אותנו לבידוד. אולם בשעה שאנו מתמודדים באתגרים שהוזכרו למעלה, עלינו לתמוך זה בזה ככל שנוכל.
זו הסיבה ש -Dreaming Dragon מתמקד גם ב‘בנית קהילה‘. דבר שלישי, אנו אוהבים לחיות את חיינו בתוך איזור הנוחות שלנו. קרוב לוודאי שאתם מכירים אותו: בו אנו יודעים את דרכנו ומעדיפים להתנהל מול אלו שאיתם אנו מרגישים בנוח. כאן אנו מרגישים בטוחים. אבל רק אם נצא מאיזור הנוחות שלנו נוכל ללמוד.
שם נמצאים הדרקונים, שוכבים וממתינים, וזה מקור השם Dragon Dreaming .ה‘דרקונים‘ מייצגים את הבעיות, הפחדים וחוסר הוודאות שלנו ואת האנשים בחיינו איתם יש לנו קשיים. כאשר אנו מצליחים לחצות אל מעבר לגבולות שלנו, אנו לומדים ’לרקוד עם הדרקונים שלנו‘ אנו מעצימים את עצמנו יותר ויותר לגלות את החוזקות והיכולות שלנו. ובאופן זה Dragon Dreaming מכוון אל המטרה השלישית ’צמיחה אישית‘.

רגעי א-הא

מיקסום היצירתיות

רגעי הגילוי של דברים אותם לא ידענו הם נפלאים. נפלאים עוד יותר הם רגעי הגילוי של מה שאפילו לא ידענו שאיננו יודעים: להם אנו קוראים רגעי ’א-הא‘. הם מתגלים בדרך כלל כאשר הגענו לתובנות חדשות. הם עשויים להופיע גם כאשר אנו מוצאים קשרים חדשים בין דברים מוכרים. מכל מקום, רגע ’א-הא‘ מוביל לתובנה חדשה על היבט כלשהו בעולם. וכתוצאה מכך הפכנו למודעים. רגעי ’א-הא‘ הם מאד מדבקים. אדם בודד המשתף ברגע ’א-הא‘ שחווה, מגדיל את האפשרויות שגם אחרים יגלו משהו שהם לא ידעו שאינם יודעים. שיתוף ’א- הא‘ בקבוצה יכול להוביל לפתרונות יצירתיים לבעיות משותפות. כ‘חולמי דרקונים‘ תרגלו את מיומנות השימוש בשאלות מחוללות, אשר יפתחו בפניכם עולם חדש. לאנשים שונים יש חוויות שונות בהשגת רגעי ’א-הא‘. תוכלו למקסם את רגעי ה‘א-הא‘ שלכם על ידי:

  • ההיו בחיבור לטבע
  • היו מחוברים למציאויות, אנשים והקשרים שונים
  • ערכו מסעות בתרבויות שונות
  • התבוננו והשקיעו מחשבה בכך
  • הקשיבו קשב רב לדברי אחרים
  • חפשו אחר סימנים, גלויים וסמויים « התחברו לחלומותיכם ולחזוניכם
  • עשו מדיטציה
  • התמקדו לעומק בבעיה ולאחר מכן עשו משהו שונה לחלוטין

זמן חלום

תפיסת הזמן האבוריג‘ינית

תפיסת העולם המודרנית מתבססת על האמונה שזמן הוא תהליך משותף לכל, ליניארי באופן אובייקטיבי, הנע מהעבר, דרך ההווה, אל העתיד. כחלק מתפיסה זו, חלום נחשב כתהליך אישי וסובייקטיבי, שאינו מציאותי. בקרב תרבויות ילידים רבות, כולל התרבות האבוריג‘ינית האוסטרלית המסורתית, חלימה נתפסת כהתנסות משותפת ואובייקטיבית. גישה זו מאפשרת יצירתיות בין-אישית והבנה עמוקה יותר.
בתפיסה זו, אין דבר העומד בפני עצמו: כל דבר הינו צומת זמנית בתהליך של זרימה. משל אבוריג‘יני אומר, ”כולנו אורחים בזמן הזה, במקום הזה. אנחנו רק עוברים דרכו. ייעודנו כאן הוא להתבונן, ללמוד, לצמוח, לאהוב.
ואז אנו שבים הביתה לארץ.“ פירוש הדבר, שהכל אפשרי וכאשר עובדים עם התפיסה של ’זמן חלום‘, אנו עובדים עם אותו פן שלנו שיש לו גישה לחוכמת הרבים המשותפת.
תפיסה זו גם מציעה שבהווה כולנו הזדמנו יחד על גשר בין המקום ממנו באנו למקום אליו פנינו מועדות. יש כאלו שעבורם הגשר צר וקל למעבר, ולאחרים הוא עמוק ומאיים. גשר זה תלוי על סיפור סיפור אותו אנו יוצרים רגע אחר רגע, בונים את אבני הגשר תוך כדי מסענו. הסיפור מספק הסבר לחיים שלנו – על מקור מוצאנו, על השיעורים החשובים של אירועים מכוננים בחיינו וממחיש להיכן אנו חשים שפנינו מועדות: ’מתווה השיר‘.

מתווי שיר

מהי חשיבותם של פרויקטים

האבוריג‘ינים הנונגארים (Noongar Aboriginal) מאמינים שהכל מתחיל מהאש הצהובה Karl , בלידתה של שמש הבוקר. Karlup הוא האח, המדורה, מקום התכנסות אנשים יחד לשיתוף בחלומות, לספר סיפורים, לקבל החלטות ולתכנן פעילויות, ולחגוג בסוף היום. חלק מהשיתוף נעשה ע“י שירה – כמו העברת הנחיות הגעה לציוני דרך חשובים. מכאן מקור השם ’מתווי שיר‘. (songlines) מתווי שיר אלו מעניקים משמעות ומטרה לחיינו. באופן זה אפשר לראות את חיינו כפרוייקט שיש בו ”ציוני דרך“ חשובים וביניהם, מתווי שיר. הפרויקטים בהם אנו מעורבים לאורך חיינו, הם הנותנים לחיינו כוונה ומשמעות.

המשחק בו כולם מנצחים

סופה של תרבות רווח מול הפסד

הציוויליזציה כפי שאנו מבינים אותה מתבססת על השקפת עולם מסויימת. דרך השפה שלנו, המדברת על סובייקטים )פעילים( ואובייקטים )סבילים( אנו רואים את העולם כמכיל דברים שאנו מאמינים שיש לנו כח ושליטה עליהם. זו הסתכלות שמחלקת הכל לקטגוריות נפרדות: לאלו יש שליטה על אלו. דבר זה – בקצרה – יוצר ’משחקי רווח-הפסד‘ והיררכיה כוחנית, הנתפסת לרוב בעינינו כדרך היחידה המאפשרת לדברים לקרות. מעורבות עם הסביבה משמעה שאנו מעורבים בעולם חי אשר גם אנו חלק ממנו.
האמונה שאנו יכולים להיות אדוני העולם הזה ע“י ’השתלטות‘ עליו הינה מיתוס אנושי, אנוכיות שתוביל לתיסכול ושברון לב. איננו יכולים לשלוט על תהליך זרימת אנרגיה, חומר, מידע, הכאוס והאנטרופיה בתוכם אנו והם שרויים יחד. המסורת האבוריג‘ינית מציעה גם ששום דבר אינו עומד בפני עצמו – דבר שהמדע מוכיח שוב ושוב. עם זאת, יכול להיות לנו כח ’עם‘ אותם זרמים. פירוש הדבר שאנו יכולים לעבוד עם כל דבר וכל אחד – כלומר לפעול תמיד מתוך מחשבה ליצור משחקים בהם כולם מנצחים.
כדי לעשות זאת עלינו להסכים להיות פגיעים – עלינו לנסות ולראות תמיד את הצד השני. הצד של מי שמתנגד לפרויקט שלנו, צד המציאות שלגביה יש לנו הנחות ודעות קודמות. על ידי התנסות בסוג משחק חדש זה, אנו פותחים אינסוף אפשרויות שלא היו שם קודם לכן. משחקי ’רווח מול הפסד‘ אינם ברי קיימא. משחקים בהם כולם מנצחים הם הכרח אם אנו חפצים באמת בתרבות בת-קיימא.

לקריאה נוספת

לקריאה והורדה של המאמר המלא >>
סדנה לפיתוח מיזם בהשראת Dragon dreaming>>
מיפוי הערכים בגן באמצעות חלימה >>
Dragon Dreaming – מצגת מלווה תהליך פיתוח מיזם >>
השתתפותיות>>

מעגל חלימה>>

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן