תרבות דמוקרטית

מאת: אפרת בן צבי

בחזון המכון נכתב: "תרבות דמוקרטית רואה באחריות הקהילה להביא את ייחודיותו (חוזק צמיחה ודעה) של כל אדם לידי ביטוי, מקדמת שותפות בן בני אדם, מטפחת יחסי גומלין בין היחיד הקהילה והסביבה ובדרך זו שואפת ליצירת חברה שיווניות, הוגנת, צומחת ובת קיימא."
בדומה לכך, יעקב הכט, שהקים את המכון, כותב בספרו "החינוך הדמוקרטי": "תרבות דמוקרטית היא כזו המסייעת לכל אדם להביא את ייחודיותו לידי ביטוי בקהילה, זאת על סמך עמידה על עקרונות זכויות האדם והקיימות בסביבות חיים שונות."
בהמשך מפרט הכט שהחברה מחויבת ליצור מסגרות שיתמכו בפיתוח הייחודיות. הוא מניח שפרטים המממשים את עצמם (כאמור- בסיוע החברה) ישאפו לסייע בכך, באמצעות דיאלוג, גם לאחרים. ככל שירבו כאלו, הם ישתפו ביניהם פעולה על מנת ליצור עוד ועוד מערכות המקיימות תרבות דמוקרטית עד כדי לקיחת אחריות על כלל תושבי כדור הארץ. ההנחה היא שאדם שחש סיפוק, בא לידי ביטוי וזהותו מובחנת וברורה לו – יקל עליו לשתף פעולה עם אחרים. כשרואים את היחיד ניתן גם ליצור את ה"ביחד".

הדדיות בין האדם לחברה

גישה זו רואה ערך מוסף בקיום יחסים של הדדיות בין האדם לחברה. חברה שהאדם קודם בעיניה תיתרם מכך ותהיה חברה טובה יותר. על מנת לחדד את הרעיון נזכיר את דברי ז'אן פול סארטר. בניגוד לכוונות הדדיות אלו רואה סארטר את קיומה של חברה טובה כמותנית אך ורק באופי הפעילות והכוונה של היחיד. בעיניו המשמעות העמוקה של חיי חירות מתוך אחריות היא אדם המחזיק אחריות על בחירותיו, פנימה והחוצה:  "האדם יגיע לקיום של ממש רק כאשר יגיע למטרה שהציב לעצמו…התוצאה הראשונה של האקזיסטנציאליזם הוא שהאדם אדון לעצמו, ומכלול האחריות על קיומו היא על כתפיו בלבד…אין בכוונתנו להגיד שהוא אחראי רק לאישיותו שלו, אלא לכל בני האדם…כשאנו אומרים שהאדם בוחר את עצמו, אנו מתכוונים שכל אחד מאיתנו חייב לבחור את עצמו ובכך מתכוונים אנו שבבחירתו את עצמו הוא בוחר גם לכלל בני האדם…לכן אחריותינו גדולה משחשבנו, כי היא מערבת את האנושות כולה…אני אחראי, איפה, לעצמי וגם לאנושות ואני יוצר תדמית מסוימת של אדם אשר ברצוני להעניקה לכלל בני האדם. בעיצוב דמותי אני מעצב את דמות האדם…לאמיתו של דבר חייב האדם לשאול את עצמו "מה יקרה אם כולם ינהגו כמוני?"
משמעות האחריות של הקהילה היא לכך שכל פרט יביא עצמו לידי ביטוי בדיבור ובעשיה, שמערכות יחסים הן הוויה וחוויה של דיאלוג מעצים בין שווים, שמתקיימת בה התבוננות על האדם כשלם, שקיפות ושותפות בניהול החיים הארגוניים. הפרט חש שמבחינת החברה והקהילה הוא קודם למשימה. אחריות הפרט היא להיות בזיקה לקהילה בה הוא חי ולחברת בני האדם. אחריות הפרט והקהילה היא לקיים צדק חברתי ושוויון הזדמנויות.
תרבות דמוקרטית, אם כך, מתעצבת ע"י כלל השותפים לה ביחסי סולידריות.  המטרה היא יצירת טוב משותף, או חתירה לטוב משותף, שהוא מעבר למיצוי האפשרות של היחיד ליהנות ממנה.

צו השעה הדמוקרטי בחברה הישראלית

בשנים האחרונות, בעקבות אי נחת גובר והולך מהקיטוב בחברה הישראלית, יצא במכון "צו השעה הדמוקרטי בחברה הישראלית". הפעם, מתוך כלל הערכים הדמוקרטיים , הושם הדגש על ערך הסובלנות ושאיפה לבניית חברה סובלנית יותר- כזו הדואגת לטוב המשותף של כלל חבריה ומכאן הקריאה ליציאה לפעולה של תכנון ויישום מפגש מוצלח בין אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית, כשבבסיס המפגש עשיה ויצירה סביב אתגר משותף.  מנקודת המבט החדשה חל שינוי מעמדה הרואה אוסף של פרטים היוצרים קהילה לעמדה הרואה אוסף של קהילות היוצרות חברה.

 

 width=

לקריאה נוספת

:תרבות דמוקרטית
:Public

בחזרה אל הנושא:

השאירו תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *