שימוש בחשיבה של תלמידים כדוגמה


מאת:רוזמרי ביוקרלס רידין

מה זה? מבנה שבמסגרתו תלמידים משתמשים בחשיבה של תלמידים אחרים כמודל המרחיב את החשיבה שלהם עצמם.
רציונל התלמידים מקבלים הזדמנות לבדיקה מחודשת של חשיבה מעמיקה כפי שזו מודגמת על־ידי
חבריהם. כך יוכלו להסיק מסקנות על החשיבה שלהם – לחשוב באופן מעמיק יותר על הרעיונות שלהם ולהחליט האם חל בהם שינוי.
תוצאות תלמידים יפתחו מטא־קוגניציה )חשיבה על החשיבה שלהם( ויתרגלו שימוש בשפה הנדרשת לביטוי החשיבה שלהם.
מתי להשתמש אנחנו ממליצים להשתמש באסטרטגיה זו לאחר שתיעדתם .(בעזרת צילום סרטון או בדרך אחרת) דוגמה בולטת במיוחד של חשיבה של תלמיד. מודל זה של למידה מעמיקה יכול להתגלות כמעורר מחשבה או כשנוי במחלוקת. המטרה היא ליצור למען התלמידים הזדמנויות לחשיבה מעמיקה יותר על נושא.
רעיונות מרכזיים רפלקציה עוזרת לעשות חיבורים ולהעמיק את הלמידה. חשיבה על מה שנלמד היום משפיעה על האופן שבו יחשבו התלמידים מחר ועל מה שיעשו מחר. דוגמאות החשיבה שמספק המורה חשובות, אך דוגמאות החשיבה שמספקת קבוצת השווים יכולות להיות משמעותיות יותר. ככל שהמורה יספק לתלמידים תבניות חשיבה ודוגמאות חשיבה רבות יותר, כך יוכל לעזור להם לפתח את החשיבה שלהם באופן משמעותי יותר. ככל שלתלמידים יהיו הזדמנויות רבות יותר לשתף בחשיבה שלהם באופן שתומך בחשיבה מעמיקה ומעודד אותה, כך תהיה להם נכונות רבה יותר לשתף אחרים ברעיונות שלהם .
קווים מנחים ודאו שהתלמידים מרגישים בטוחים לבטא את החשיבה שלהם בקול. בנו סדירות קבועה לשיתוף בחשיבה. למשל, דיון רפלקטיבי בן עשר דקות בתום עבודה על משימה.
שאלו שאלות חקרניות. למשל, "מה הסיבה לכך שאמרת את זה?". מצאו דרך מובנית לתיעוד חשיבה של תלמידים (סרטונים, יומנים, פתקי סיום שיעור, שיח רפלקציה רפלקטיבי מדי יום). הציגו את מודל החשיבה והזמינו תלמידים להציע דרכים לשיפור שלו (תוספות, שינויים וכו').
טיפים דאגו לכך שהטלפון שלכם או המצלמה שלכם נמצאים בהישג יד. דאגו להעביר את הסרטונים שלכם למחשב ומחקו אותם מהמכשיר, כדי שייוותר לכם די מקום אחסון
כשתרצו לתעד רגע חשיבה נהדר. אם אתם יודעים שאתם עומדים לערוך בכיתה דיון רפלקטיבי בשאלה חשובה, הזמינו עמית כדי שיצלם אותו.
דוגמאות תלמידים שהשתמשו במודל של חשיבת תלמידים.התלמידים משתפים בחשיבה שלהם על אודות השאלה הפורייה )"מה הקסם בקרקס?" של הפרויקט שלהם.ההתלמידים צפו בסרטון זה כדי להעמיק את החשיבה שלהם על אודות הנלמד במסגרת הפרויקט.

לקריאה נוספת

חזרה אל

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן