פלטפורמות טכנולוגיות חינמיות המאפשרות שיופי פעולה | גיא אמיר | עומר רותם

גיליון 04
נובמבר 2017

שיתופי פעולה

מגזין המכון לחינוך דמוקרטי

המקרה של שיתוף הפעולה הקהילתי לתכנון התיכון החדש ברמת הנגב, וחמש פלטפורמות טכנולוגיות חינמיות המאפשרות שיתופי פעולה נרחבים

לפני כמה חודשים עסקה המועצה האזורית רמת הנגב בתכנון תיכון חדש. שני תושבים המאמינים בחינוך היונק מהקהילה המקומית לקחו על עצמם להוביל תהליך השתתפות ציבור. הם גייסו את הטכנולוגיה לצידם, והפעילו מספר כלים אינטרנטיים כדי להרחיב את מעגל המשתתפים בשיח הציבורי. כל הפרטים כאן.

מאת גיא אמיר ועומר רותם

בתחילת הדרך התקיים אירוע השתתפות ציבור אליו הגיעו כ 150 תושבים

החלטנו לפתוח ערוצי תקשורת נוספים דרכם תושבים יוכלו לקחת חלק על מנת להרחיב את מעגל המשתתפים בשיח הציבורי

לפני כמה חודשים עמדה בפני מועצה אזורית רמת הנגב הזדמנות גדולה לשתף את ציבור התושבים בהחלטה כיצד יראה התיכון החדש שעומד לקום. 

בתור תושבים המאמינים בחינוך היונק מהקהילה המקומית, לקחנו על עצמנו להוביל תהליך השתתפות ציבור, בו ניידע את התושבים במידע שהצטבר עד כה ונאסוף כמה שיותר תובנות ותפיסות עולם רלוונטיות ליצירה משותפת של תיכון שיתן ביטוי לתושבי המועצה.

בתחילת הדרך התקיים אירוע השתתפות ציבור אליו הגיעו כ- 150 תושבים. על אף שהאירוע היה מוצלח ביותר, הרגשנו שעוד לא מיצינו את הפוטנציאל האנושי הקיים במועצה. החלטנו לפתוח ערוצי תקשורת נוספים דרכם תושבים יוכלו לקחת חלק. גייסנו את הטכנולוגיה לצידנו ובחרנו להיעזר במספר כלים על מנת להרחיב את מעגל המשתתפים בשיח הציבורי:

עדכונים שוטפים על תהליך ההקמה, הזמנה להשתתף לקחת חלק. בדף ניתן לקרוא על התובנות והפרוגרמה החינוכית שנבנתה בעקבות התהליך. מי שלא הגיע או כאלו שהיו ורצו להוסיף יכלו לעשות זאת באמצעות קישורים שפורסמו בדף הפייסבוק ודרך מיילים של תושבי המועצה שפורסמו בדף.

כל החומרים שנכתבו- טקסטים, תובנות וההיבטים הטכניים רוכזו בתיקיות משותפות שהיו פתוחות לעריכה לכל השותפים בתהליך.

באמצעות שאלונים שבנינו (קישור לדוגמה) היה ניתן לאסוף מידע ותובנות גם במהלך אירוע שיתוף הציבור וגם לאחריו.

לא יכולנו להיפגש לעתים קרובות והרבה מסיעור המוחות נעשה על ידי אפליקציה שיתופית שמאפשרת סיעור מוחות וויזואלי ונוח לתפעול (קישור לדוגמה).

את התובנות שאספנו מהתושבים (מעל 200 "פתקי" תובנות) עיבדנו והפכנו לתרשימי זרימה המדגישים את התמות המרכזיות שעלו באמצעות כלי נפלא בשם Realtime Board. קישור ללוח שלנו.

בלוח Padlet המצורף תמצאו קישורים לכל האפליקציות, ועוד.                

מוזמנים להוסיף ללוח קישורים נוספים לכלים המשמשים אתכם.

המכון לחינוך דמוקרטי ישראל

דרך נמיר 149, תל אביב 62507 | טלפון: 03-7412729  | פקס: 03-7412723
www.outofsite.us/democratic | ide@outofsite.co.il

עיצוב: סטודיו נעם תמרי | בנייה: ניר דבורקין

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן