עשרת העקרונות של העולם הכחול לדמוקרטיה ארגונית – אחריות

אחריות

כאשר כל אדם והארגון ככלל נוהגים באחריות זה כלפי זה וכלפי הקהילה

פרקטיקות מחוללות שינוי

1 התחייבות לאחריות
ב- WD-40 יש פרקטיקה מחוללת שינוי המכונה "ההתחייבות לשגעת הלימוד" (The Learning-Maniac Pledge). כל עובד צריך להתחייב ולהצהיר: "אני אחראי לפעול, לשאול שאלות, לקבל תשובות ולהחליט החלטות. אני לא אחכה שמישהו יגיד לי. אם אני צריך לדעת משהו, זאת אחריותי לשאול. אין לי זכות להתרגז על כך שלא קיבלתי את המידע מוקדם יותר. ואם אני עושה משהו שאינני אמור לעשות, ואחרים צריכים לדעת על כך, זאת אחריותי ליידע אותם".
2 ה' ו- י' ( (A’s and O’s )
ב- BetterWorld Telecomכל העובדים שולחים מידי שבוע רשימה מפורטת של הישגיהם ויעדיהם. הרשימה מכונה גם (Achievements and objectives) A’s and O's. בנוסף, באסיפת הבוקר הכללית ביום שני, כל עובד מציג את שלושת היעדים וההישגים הראשונים ברשימה שלו, כך שכולם ידעו על מה האחרים עובדים ועל מה הם אחראים.
3 עבודה בזוגות
ב- Menlo Innovations עיקרון האחריות מיושם בעזרת שיטה שמקדמת עבודת צוות ותלות הדדית. חברי הצוות עובדים בזוגות, אף אחד לא עובד לבד, והזוגות מתרכזים בהעשרת הערך והתועלת ללקוח. בני הזוג מדווחים מידי שבוע כמה זמן הקדישו לכל אחד מהפרויקטים שלהם. מנהלי הפרויקטים מאזנים את לוחות הזמנים השבועיים, כדי לוודא שבני הזוג מדווחים באופן עקבי. דרך נוספת לביטוי האחריות לשיפור אישי, הן ארוחות צהריים משותפות שמקיימים חברי הצוות לצרכי משוב. הצוות מבטא את אחריותו גם מול הלקוח, באמצעות מפגשי "הראה וספר", בהם מציגים החברים את העבודה שהושלמה.
4 אחריות מלמטה למעלה
בחברה הציבורית DaVita, אחת לשנה העובדים מעניקים למנכ"ל שלהם, קנת טירי, ציון על האופן בו הוא מקיים את שבעת ערכי הליבה של DaVita. הציונים נשלחים אל מועצת המנהלים, ובנוסף מוצגים על הבמה, על ידי קנת בפני קהל של 3,000 מנהלים, בוועידה הכלל ארצית השנתית שלהם.
5 השתדרג!
ב- Piktochart מיישמים את עיקרון האחריות בדמוקרטיה באמצעות התכנית "השתדרג" (Getupgrated). מטרת התכנית היא לגרום לאנשים לשאת באחריות לתוצאות, במיוחד במקרה שהם אינם מתפקדים, או כאשר הם גורמים בעיות בצוות. כחלק מהתהליך, מנהלי הצוותים משתמשים בשיטת GROW (Goal- מטרה, Reality – מציאות, Options – אפשרויות  ו- Willingness – נכונות). הם מנהלים שיחות עם חברי הצוות, ומסבירים להם את התנאים שעל פיהם הם הוערכו לפי השיטה. לאחר מכן, הם מכינים בשיתוף פעולה תוכנית, שאמורה לשפר את הביצועים תוך חודש עד שלושה חודשים.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
6 אחריות הדדית
ADECA בית ספר יסודי ללא מטרות רווח בהאיטי, מיישם את עיקרון האחריות באמצעות הסכם החתום על ידי ההורים והצוות. ההסכם מבטא את העובדה שכל הצדדים מבינים שהם אחראים זה על זה ועל האנשים אותם הם משרתים. במסגרת ההסכם ההורים עובדים בבית הספר ארבע שעות בכל שבוע. עבודה זו תורמת לארגון ובונה רוח של אחרית בין אנשי הצוות וחברי הקהילה.

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן