עשרת העקרונות של העולם הכחול לדמוקרטיה ארגונית – משוב והערכה

משוב והערכה

כאשר קיימת מחויבות למשוב ולהתפתחות, ונכונות ללמוד מהעבר ולהפיק לקחים למען שיפור העתיד.

פרקטיקות מחוללות שינוי

1 כנסיית הכישלון
ב- NixonMcInnes יש פרקטיקה ייחודית שנקראת "כנסיית הכישלון" (Church of Fail). היא מעודדת חדשנות במקום אשמה. המשתתפים מתכנסים בחדר ישיבות, בו הכיסאות מסודרים כספסלים בכנסיה. כל אחד, בתורו, קם על רגליו ו"מתוודה" על כישלונותיו, בתמורה הוא מקבל מעמיתיו קריאות עידוד ומחיאות כפיים. כנסיית הכישלון עוזרת לצוות כולו ללמוד מהטעויות של כל אחד מחברי הצוות ללא הפחד משיפוטיות.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
2 משוב בין שווים
אחת לרבעון מיישמים ב-  Piktochart את העיקרון משוב + הערכה באמצעות מערכת סקירת ביצועים על ידי עמיתים. זהו תהליך שקוף לגמרי המעודד ביקורת בונה. חברי הצוות מתבקשים לפרט שלושה דברים שעמיתיהם עשו היטב, ושלושה דברים שניתן לעשות טוב יותר. הסקירות מאפשרות לכל אחד לבנות תכנית פעולה לשיפור.
3 בקש משוב מעמית + עשה טעויות מהר יותר
ב- Menlo Innovations העובדים יכולים לבקש פגישת משוב עם עמית לבחירתם, כאשר הם מרגישים שהם מוכנים למשוב. רבים מבקשים משוב כאשר הם מעוניינים לקבל העלאה בשכר, והעמיתים בסופו של דבר קובעים את התוצאה.
השלט הגדול ביותר במשרדי Menlo  מספק הנחיה ברורה: "עשו טעויות מהר יותר". פרסום הנורמה התרבותית הזו מזכירה לכולם, שאלה לא הטעויות שמאיימות על ההתקדמות שלהם, אלא הפחד מהאפשרות לטעות. טעויות מהירות יוצרות הזדמנות למשוב מהיר שמוביל ללמידה ארגונית מהירה.
4 מה למדנו?
ב- Woohoo! לאחר כל פגישה, מצגת, נאום או סדנה נשאלת שאלה חזקה אחת: "מה למדנו?" השאלה הזאת היא נקודת המוצא לדיון על מה עבד טוב, ומה אפשר לשפר בפעם הבאה. ב- Woohoo! מעודדים את העובדים לפרסם את הטעויות במקום להסתיר אותן, כך שכולם יוכלו ללמוד מהן ולהשתפר.
5 מה צבע הכדורים שלך?
ב- DreamHost העיקרון משוב + הערכה בא לידי ביטוי באמצעות מדד אושר יומי המכונה "מה צבע הכדורים שלך?" ליד היציאות מכל מתחמי המשרדים מוצב מכל עם כדורים אדומים, צהובים וירוקים. בצאתם מהעבודה, חברי הצוות בוחרים כדור המשקף את היום שעבר עליהם. אם היה להם יום נהדר, הם שמים במכל ההצבעה כדור ירוק. אם היה להם יום רע, הם מכניסים למכל כדור אדום. כדור צהוב משמעו שהיום היה לא רע ולא טוב. בסוף היום רושמים את מספר הכדורים בכל מכל. הנתונים שנאספים מכל המתחמים מנותחים לצורך זיהוי מגמות, ולמדידת רמת האושר הכללית בכל מתחם ובארגון כולו. ימים אדומים מספקים משוב ספציפי יותר, משום שהחברה מעודדת את העובדים להשאיר הסברים אנונימיים, המובאים לידיעת ההנהלה מידי יום.

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן