עשרת העקרונות של העולם הכחול לדמוקרטיה ארגונית – יחיד וקבוצה

יחיד וקבוצה

כאשר כל אחד מבין את תרומתו האישית כיחיד להשגת מטרות הקבוצה.

פרקטיקות מחוללות שינוי

1 התמונה הכוללת על לוח התוצאות
ב- DreamHost הביצועים של טכנאי תמיכת הלקוחות מוצגים לראווה על לוח תוצאות, כך שכל אחד יכול למדוד את ההתקדמות האישית היומית שלו, וכן את מידת התקדמותם של צוותים קטנים ושל הקבוצה כולה, הפועלת ביחד למען השגת יעדים שהוגדרו מראש. לוח התוצאות מהווה תזכורת ויזואלית למאמץ הקבוצתי, ואינו משמש כאמצעי לענישת העובדים שאינם מצליחים להגיע אל המטרה. כשחברי הצוות רואים כיצד הם משתלבים בתמונה הכוללת, זה עוזר להם להבין ולהעריך את חשיבות תפקידם ומאפשר להם לראות כיצד ולמי הם יכולים אולי לעזור.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
2 פרשרס + מדד התשוקה
ב- HCL Technologies, לעובדים החדשים יש פורטל המכונה בשם “Freshers” (פרשרס – תלמידי השנה הראשונה/ טריים), בו הם מקיימים שיח ומעלים רעיונות מנקודת מבטם הרעננה, בעיקר לגבי הדברים שניתן לשפר בארגון או להוסיף לו. הרעיונות מועברים אל ההנהלה הבכירה והעובדים יכולים לעקוב אחר ההתייחסות אל רעיונותיהם ואחר התוצאות.
בנוסף, עובדי HCL Technologies מוזמנים להשתמש ב- EPIC (Employee Passion Indicative Count). זהו כלי המאפשר לעובד למדוד את רמת התשוקה שלו בעבודה, קובע מהם הגורמים המניעים את המוטיבציה שלו, מזהה את חוזקותיו האישיות ומסייע לו להבין מהם אינדיקטורי התשוקה שלו – הדברים שגורמים לו להצטיין ודוחפים אותו להצלחה. המדידת של עוצמה אינדיקטורי התשוקה עוזרת לעובדים גם ללמוד כיצד למנף אותם במקום העבודה.
3 הראה וספר
ב- Menlo Innovations, מתכנתים עובדים בזוגות ומכינים מראש מסגרת זמנים לכל פרויקט. מפרקים את כל המשימות למטלות קטנות יותר וכתובים אותן על "כרטיסי סיפור", המגדירים את תרומתו הייחודית של כל צוות בדרך אל המטרה באותו שבוע. אחת לשבוע, כל חברי הצוות מתכנסים לפגישת "הראה וספר" וסוקרים בפני הלקוח את העבודה שהושלמה באותו שבוע. פרקטיקה זו מספקת סקירה קולקטיבית מעולה, ונותנת כבוד לתרומה הייחודית של כל אחד מהזוגות.
4 מעריכים את הפרט
ב- New Belgium Brewing זוגות חד מיניים וזוגות מעורבים זכאים להטבות זהות. גם קוד הלבוש ב-New Belgium  ליברלי ומאפשר לעובדים לבחור מה הם לובשים בעבודה. מספר וועדות – פילנתרופיה, בריאות ורווחה וקיימות, מספקות לעובדים הזדמנות לקחת חלק בתהליכים של קבלת החלטות חשובות, בפעילויות שהן מעבר לפעילויות היומיומיות.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
5 הערכות + חוק 45/5
בתרבות הארגונית מוכוונת התוצאות ב- Mindvalley, מעניקים "הערכות" לעובדים שמלאו תפקיד חשוב בכל אחד מהישג החברה, ומפרסמים את כל המטרות שהוגשמו. שבוע עבודה טיפוסי ב- Mindvalley  הוא בן 45 שעות, והעובדים רשאים להקדיש עד חמש שעות בשבוע ללימוד מיומנות חדשה. פרקטיקה זו מכונה "חוק 45/5". בנוסף, לעובדים יש גישה לספריה גדולה של ספרי הדרכה והכשרה ואפשרות לקבל הנחיה ותמיכה מעובדים בכירים.
6 תכנית הצל"שים
ב- NRI מיישמים את העיקרון יחיד + קבוצה  באמצעות תכנית "תרגול ערכים וחלוקת צל"שים". ערכי החברה מגדירים את אופן קבלת ההחלטות בארגון, ומופצים במחלקות השונות במחסן. בכל חודש מתמקדים בערך אחד – מלמדים, מדגימים ומציינים אותו באופן חגיגי. במהלך החודש המנהלים מסבירים את משמעות הערך, מספרים את הסיפור ההיסטורי שסביבו ודוגמאות לאופן בו מומש הערך בעבר. תכנית הצל"שים נועדה לסייע בהבנת הערך ולהעמיקה. כל עובד שמפגין התנהגות בהתאם לרוח הערך החודשי, ועושה מעל ומעבר לתפקידיו השגרתיים, עשוי לזכות בצל"ש. המנהלים מפרסמים על לוח המודעות במחסן את שמות מקבלי הצל"שים ומתעדים אותם ברשומות, והזוכים המאושרים יכולים להמיר את הצל"שים בפרסים.

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן