עשרת העקרונות של העולם הכחול לדמוקרטיה ארגונית – בחירה

בחירה

כאשר מעודדים כל אחד להגשים את זכותו לבחור מתוך מגוון של אפשרויות.

פרקטיקות מחוללות שינוי

1 בחר את הפרויקטים שלך
ב- WooHoo! כל העובדים חופשיים לבחור את הפרויקטים עליהם הם רוצים לעבוד. הכלל הוא כזה – אם אתה לא רוצה לעבוד על משהו, אסור לך לעשות זאת! בנוסף, לאף אחד אסור להקצות לך פרויקט או משימה שלא בחרת בעצמך באופן ספציפי.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
2 בחר את המנהל שלך בעצמך + קבל אישור מראש
ב- Happy, Ltd כל העובדים בוחרים בעצמם את מנהל שלהם. הם מוצאים שזה עוזר להפחית (ואף למנוע) היעדרויות חוזרות ונשנות, ועזיבה של עובדים הנובעת מיחסים לא טובים בין המנהל לעובד.
תהליך חשוב נוסף המממש את עיקרון הבחירה ב- Happy, Ltd מכונה "אישור מראש". במקום לבקש מאנשים לפתור בעיה, להעלות רעיון, או להפיק דו"ח או הצעה ואז להציג אותו לצורך קבלת אישור, לעובדים יש סמכות להחליט החלטות תוך כדי תנועה. בכל מצב, מוגדרים קווים מנחים – וכן מדדים או תקציב – המאפשרים ליחיד לבצע את העבודה מבלי לבקש אישור על כל שלב.
ב-Happy  המכרזים מהווים כמחצית מהפעילות העסקית החדשה של הארגון. לכן, החלת רעיון ה"אישור מראש" על תהליך המכרז מועילה מאד. בעבר, הצעות מחיר היו תחת אחריותו של המנכ"ל, שהצליח להגיע ל- 40% הצלחה. בעקבות המסקנה ש- Happy צריכה להגדיל את כמות הצעות המחיר שהיא מגישה, האחריות הועברה לאיש צוות אחר. הוא קיבל הדרכה, קווים מנחים, גיבוי ואת הסמכות לבצע שינויים בתהליך. כתוצאה מכך שיעור הצעות המחיר שהתקבלו בהצלחה עלה ב- 20%.
3 בחר את כיוון הצמיחה שלך
במסגרת תהליך התכנון והסקירה השנתי, העובדים ב- New Belgium Brewing בוחרים את יעדיהם האישיים בעבודה, על סמך תכנית העבודה הראשונית של המחלקה. בתמיכת מנהליהם, העובדים מכינים תכנית שתנצל באופן הטוב ביותר את כישוריהם ותאפשר התפתחות אישית, תוך תעדוף הצרכים העסקיים. המטרה היא להעלות ככל שניתן את רמת המעורבות וההתלהבות של העובד, ובמקביל לבצע את תכניות העבודה של המחלקה באופן הטוב ביותר.
4 מפה את הבחירות שלך
עיקרון הבחירה הוא אחד מעקרונות הליבה ב Geonetric’s -. כדי שאף אחד לא יאבד את הדרך וכולם יוכלו לראות את כל האפשרויות, הארגון משתמש בתהליך המכונה "Impact mapping". זוהי שיטת תכנון אסטרטגי, שמטרתה למנוע "איבוד דרך" בזמן שמפתחים מוצר או מבצעים פרויקטים. השיטה מציגה באופן ברור הערכות, מסייע לצוותים להתאים את פעולותיהם ליעדים העסקיים ועוזרת לחברי הצוות להחליט החלטות טובות יותר.
פעם ברבעון, כל צוות סוקר את יעדי החברה, וקובע כיצד יעבדו חברי הצוות ביחד כדי לקדם את המטרות המשותפות. זו הופכת להיות מפת האימפקט של הצוות. העובדים מקדמים את המפה שלב נוסף, בכך שהם בוחרים מה תהיה תרומתם האישית לכל אחת ממטרות הצוות: האם הם רוצים להוביל את היזמה, לספק תמיכה, או לייעץ במהלך התהליך – ובאיזו רמה? זו הופכת להיות מפת האימפקט האישית של העובד. תהליך זה מספק לכל אחד מחברי הצוות – והארגון – את האפשרות לבחור באיזה אופן הוא רוצה לתרום להשגת יעדי הארגון.
© 2017 WorldBlu, LLC. Not to be reproduced without permission.
5 בחר מה להגיד + איך לתת
לנציגי שירות הלקוחות ב- Zappos יש את הסמכות לדבר באופן חופשי, לפי ראות עיניהם ולא על פי תסריט. מותר להם לפטפט שעות עם הלקוחות, לשלוח הודעות תודה, לשלוח פרחים ואפילו לכוון קונים לאתר מתחרה, אם המוצר אזל מהמלאי ב- Zappos.com. למרות המצב הכלכלי הקשה בימים אלו, המכירות של Zappos עלו בשיעור דו ספרתי.
6 בחר על מה לעבוד
במהלך רה-ארגון שהתרחש לאחרונה ב- DreamHost, הם גילו שאם מרחיבים את אפשרות הבחירה של העובדים במקום לצמצם אותה, זה מקדם את התרבות מוכוונת החופש של הארגון. אין דבר מפחיד יותר מההחלטה לבצע רה-ארגון בחברה, בחלקו משום שברוב המקרים מחליטים על ניוד עובדים מבלי לשאול מה דעתם של העובדים על כך. DreamHost שעברה ממבנה של סמכות למבנה מבוסס מוצר, נקטה בגישה של "בחר את המוצר שאתה הכי רוצה לעבוד עליו", ואפשרה לאנשים לבחור את הצוות שלהם. הם מאמינים שהיעילות והעליה ברמת הביצועים, הן תוצאה של הענקת אפשרות הבחירה לחברי הצוות.
7 בחר את מסלול הקריירה שלך
כשאנשים מגיעים ל Nearsoft הם יודעים מהי הגדרת התפקיד שלהם, אבל זה לא אומר שהם לא יכולים לחקור פעילויות ותחומי עניין נוספים. הם מיישמים את עקרון הבחירה על ידי החלפת פרויקטים, הדרכה, שיתוף עבודה ודיונים, בהם ניתנת לעובדים ההזדמנות ללמוד ולהחליט כיצד הם רוצים לפתח את הקריירה שלהם ו/או להחליף תפקיד. בכך שהיא עושה כל שביכולתה כדי לעזור לעובדים למצוא את התפקיד הכי נכון עבורם, Nearsoft מבטיחה שכל העובדים מרוצים, מעורבים ומבצעים את עבודתם על הצד הטוב ביותר.

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן