עבודה בקבוצות בכיתה- המדריך המקוצר- מתוך אתר אבני ראשה

כל הנכנס לכיתה ורואה – במקום את המחזה הרגיל, של כיתה גדולה מול מורה, מבנה אחר, של קבוצות קטנות היושבות בפינות שונות ועובדות יחד על משימה – מניח, מן הסתם, שמתקיימת כאן "למידה קבוצתית" או "למידה שיתופית". אלא שהשינוי המבני – מכיתה לקבוצות קטנות – אף כי הוא תנאי הכרחי, איננו תנאי מספיק ואיננו ערובה לקיומה של למידה שיתופית, שכן מה שעושה את ההבדל הוא: מה קורה בתוך המבנה של הקבוצה הקטנה? מאחר שחלק גדול ממה שקורה בעבודה קבוצתית הוא דיבור – הרי שאיכות הלמידה ומידת השיתופיות תהיינה תלויות בעיקר באיכות הדיבור או השיח המתנהל בקבוצה . שיח כזה אינו קורה מאליו: הוא דורש תכנון, הכנה, אימון והוראה ישירה, על מנת שאפשר יהיה לממש את היתרונות הפדגוגיים והחברתיים של הלמידה בקבוצות.
שני טעמים מרכזיים הופכים למידה בקבוצות לבעלת פוטנציאל משמעותי ללמידה:

א. אופייה הבלתי פורמלי;
ב. מידת הקרבה האינטלקטואלית בין הלומדים.
המבנה הקבוצתי מאפשר מבנה שוויוני מזה של הכיתה הגדולה ומזמן חילופים אפשריים בתפקידים (בכל פעם מישהו אחר עשוי להיות בתפקיד "היודע" או "המומחה" או "המעריך" וכדומה). חילופים אלו מולידים הזדמנויות נוספות ללמידה עבור חברי הקבוצה.
המבנה השוויוני והדיבור השיתופי, אם מתבצעים כהלכה, מובילים להפקתו של תוצר משותף (רעיון, פתרון לבעיה או פרויקט) שלא יכול היה להיווצר אילולא ישבו התלמידים בצוותא.
עצם החלוקה לקבוצות הנדרשות לבצע משימות שהוטלו עליהן, אין בה כדי להבטיח למידה מיטבית המתקיים בין התלמידים בקבוצה. מה שמשפיע הוא איכות הדיבור המתקיים בין התלמידים בקבוצה.
להרחבה בנושא לכלים כיצד ליצור שיח שיתופי בחוברת המלאה.

למידה בקבוצה כיתתית 

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

דוגמאות לתהליכי למידה – למידה ממומחה

“בוראים עולם” קיר גרפיטי

השתלמות PBL בבית ספר אהוד מנור – מפגש שישי

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן