סילבוס: השתלמות מורים בסיסת ומתקדמת בנושא PBL
משך ההשתלמות: 10 מפגשים
מאת: סאני כרמלי
היקף שעות כולל: 30 שעות אקדמיות
משך ההשתלמות: 10 מפגשים
מאת: סאני כרמלי
היקף שעות כולל: 30 שעות אקדמיות
מטרות המפגש
למידת עקרונות העבודה בPBL למורים והתאמת העקרונות לתוכניות עבודה למורים בדיסציפלינות השונות.
- למידת עומק בנושא למידה מבוססת פרויקטים
- התנסות מעשית בתכנון ויישום פרוייקט ראשון בכיתות הלימוד
- העמקה בדרכי הערכה חלופיות ותהליכי רפלקציה
רציונל הקורס:
בחיפוש של מורים ואנשי חינוך אחר פדגוגיה מתאימה למאה ה-21 זוכה שיטת הלמידה מבוססת הפרויקטים (ה-Project Based Learning) לעדנה מחודשת. למידה זו הינה רלוונטית למורה, לתלמיד ולתקופה בכך שמחזיקה מספר מהויות:
- המורה כאחראי לתכנון והבניית תכנית הלימודים שלו בכיתה
- עבודת צוות
- חיזוק קשר מורה תלמיד וטיוב האקלים הבית ספרי
- למידת עומק לשם הבנה
- הענקת מיומנויות לטיפול בידע
- למידה מתוך אזורי חוזק
מהלך הפעילות
השתלמות בסיסית – למידת עקרונות העבודה ב PBL, למידה תיאורטית של המודל, בחינת התפיסות החינוכיות והנחות היסוד העומדות בבסיס השיטה. 10 מפגשים של 3 ש"א למפגש.
מפגש | נושאי הלימוד | סה"כ שעות |
---|---|---|
1 | למידה במאה ה- 21 – תפקיד המורה כמלווה תהליך למידה | 3 |
2 | מהי למידה מבוססת פרויקטים- ומה לא שלבים בלמידה מבוססת פרויקטים מהתשוקה שלי לתוכנית הלימודים | 3 |
3 | תכנון פרוייקט – מאיפה מתחילים שאלת שאלה פוריה מקורות איסוף מידע | 3 |
4 | מהו תוצר טוב? | |
5 | 100 רעיונות לתוצרים סדנא בחשיבה יצירתית. מהו תוצר המניע תהליך למידה | 3 |
6 | תכנון פרויקט מהתוצר לשאלה ובחזרה – תוצרי ביניים וחשיבותם – תכנון ציר זמן | 3 |
7 | בניית שיעור בודד כחלק מרצף – תהליכי משוב וביקורת בונה | 3 |
8 | דרכי הערכה חלופיות ותהליכים רפקלטיביים | 3 |
9 | פרזנטציה, תערוכה ורפלקציה – סדנא-"עשה את הפרויקט בעצמך" | 3 |
10 | Pol פרזנטציה של תהליך הלמידה – סיכום קורס | 3 |
ביבליוגרפיה:
- דיואי, ג', (1969). דמוקרטיה וחינוך, תרגם: י. ט. הלמן, ירושלים:
- מוסד ביאליק.
- הכט, י. רם, א. (2008), הדיאלוג בחינוך הדמוקרטי, מהעצמה אישית לאקטיביזם חברתי, בתוך: אלוני,נ. (2008) דיאלוגים מעצימים בחינוך ההומניסטי. תל-אביב: הקיבוץ המאוחד, ע' 336-357.
- הרפז, י', ( 2005). חכה, פתיון ודגים, גישות לחינוך החשיבה,
- ירושלים: מכון ברנקו וייס.
- טופלר, א' וטופלר ה' (1984). הגל השלישי, תל-אביב: עם עובד.
- טופלר, א' והיידי ( 2008). עושר מהפכני, תל-אביב: עם עובד.
- פרירה, פ' (1981). פדגוגיה של מדוכאים, ירושלים: מפרש.
- פרקינס, ד', (1997 ). לקראת בית ספר חכם: מאימון הזיכרון
- לחינוך החשיבה, ירושלים, משרד החינוך ומכון ברנקו וייס.
- Kilpatrick, W. H. (1918). "The Project Method", In: Teachers
- College Record, 19, pp. 319-335
- Knohll, M. (1995). "The Project Method – Its Origin and
- International Influence", In: H. Rohrs and V. Lenhart (eds.)