סיורי למידה

בעמוד זה תמצאו הצעות לארבעה סיורי למידה, שנבנו במיוחד מתוך תחומי העיניין של מנהלי בתי ספר בחינוך המיוחד במחוז צפון. הסיורים נבנו כחלק מהפיתוח המקצועי, בהשתלמות בת יומיים. היום הראשון הוקדש ללמידה דרך ביורים והיום השני לעיבוד הלמידה.

מסלול 1 – הנעת צוות

 • כיצד לייצר ולשמר מוטיבציה בקרב אנשי הצוות?
 • המורה כמפתח להצלחת בית הספר.
 • היכרות עם מודל להתמודדויות של צוות במצבי לחץ מתמשכים.

נתחיל את הסיור בשיחה עם מנהל מח' חינוך כפר סבא, יהורם לוי (לשעבר מנהל עירוני ה', ת"א) במהלכה נשמע על ניסיונו בגיוס המורים ורתימתם למהפך והצמחה של ביה"ס עירוני ה'. ;  בהמשך נפגש עם מנהלת בי"ס בבי"ח גהה,  שתשתף במודל שפועל בבית הספר שמטרתו לשמר ולהזין את אנשי הצוות העובדים ברמות גבוהות ומתמשכות של לחץ ושחיקה.

 מסלול 2 –  חדשנות פדגוגית

 • יצירת סביבה חדשנית ומזמינה.
 • בניית סביבות למידה מותאמות לצרכי התלמידים.

נתחיל את הבוקר בביה"ס "צהר לטוהר", "צהר" נודעת בנחישותה להשקיע משאבים רבים כדי להתחדש ולהציע קשת רחבה של תרפיות חדישות ויעילות. בד בבד היא מיטיבה להתעדכן באמצעים הטכנולוגים הדרושים בכדי לאפשר לחניכיה את הטיפול העדכני והמיטבי ביותר.נכיר את המסגרת ואת אפיונה, נתחבר לחלקים הפדגוגים השונים, נראה למידה בסביבות שונות ומגוונות המותאמות לצרכי התלמידים, נחשף לתלב"ס הבית ספרי הנבנה בהלימה לתכניות החינוך הכולל.
משם נמשיך למרכז גוגיה, המתחם חדשני ויחיד מסוגו בארץ, מדמה את ביה"ס העתידי ומשמש מקום מפגש לפיתוח, להשראה, לשיתוף ולמידה של צוותי חינוך.
מרחב הלמידה החדשני משפיע על התהליכים שהוא מזמן, משפיע על התפיסות הפדגוגיות, על דרכי הלימוד, וכפועל יוצא, גם על תכני הלימוד ודרכי ההערכה. נראה את סביבות הלמידה החדשניות והמזמינות ונבין כיצד המרחב הפיזי משפיע על הלמידה.

מסלול 3 –  שיתופי פעולה

 • כיצד יוצרים שיתופי פעולה?
 • מה מקדם/מעכב שיתופי פעולה?
 • שיתופי פעולה בתוך הארגון/שיתופי פעולה עם גורמי חוץ
 • כיצד יוצרים שיתופי פעולה בתוך מוסד חינוכי ועם גורמים שונים בקהילה?

נפתח את הסיור במפגש עם מנהל "ירוק"  (מרכז יזמות טכנולוגי) בעמק חפר.
ירוק מהווה מוקד משיכה וכר פורה לשיתופי פעולה, רכישה והחלפת ידע ומפגש בלתי אמצעי בין באי המקום, בהם אנשי עסקים, יזמים, צעירים ומבוגרים ובני נוער, כולם תחת קורת גג אחת. בנוסף, נשמע על מפגשים מרתקים עם אנשי הקהילה הטכנולוגית בארץ ובעולם, סטארטפיסטים שצלחה להם הדרך ועוד.
משם נמשיך לאולפני הטלוויזיה החינוכית  ברמת אביב, למפגש עם מנהל תחום וצוות הפקה. נסייר באולפני הטלוויזיה החינוכית – על סט הצילומים ומאחורי הקלעים, ונשמע על שיתופי פעולה שונים.

מסלול 4 –  יזמות בחינוך

 • מה מאפיין את היזם החינוכי?
 • איך מקדמים תרבות של יזמות בתוך בית הספר?
 • איך הופכים יוזמה מרעיון לעשייה ברת קיימא?

נפתח את הסיור בביקור בבית הספר שחר, בית ספר צומח בבת ים. נכיר את מנהלת בית הספר ונשמע על פרויקטים ייחודיים בבית הספר. פרויקטים אלו מבוססים על ערכים דומיננטיים  של שותפות, כבוד, וראיית הילד כמכלול. נשמע על  תפיסת תפקיד רחבה והוליסטית של הצוות,  והאופן שבו היא  באה לידי ביטוי בתוך תכנית הלימודים ובעבודה המערכתית פנים וחוץ בית ספרית (עבודה עם הורים, עו"סים, פסיכיאטריים, מערך התנדבותי ועוד).
משם נמשיך לבית הספר בספארי ברמת גן.  אוכלוסיית היעד הינה תלמידי כיתות ו' עד ח' עם לקות למידה והפרעות קשב וריכוז, בעלי אינטליגנציה תקינה. בית הספר ממוקם בתוך מתחם הספארי ועובד בשיתוף פעולה מלא עם צוות הספארי. האינטראקציה בסביבת הספארי מעצימה ומשכללת את הכלים לשיפור איכות החיים בפיתוח ובנייה של לומד עצמאי, יכולת ההכוונה העצמית, סנגור עצמי ופיתוח ושכלול היכולת והמסוגלות החברתית. לכל תלמיד נבנית תכנית תמיכה אישית ע"י צוות רב מקצועי ובשיתוף מלא של התלמיד והוריו.

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן