מנגנונים קטליטיים

דוגמאות מרתקות לשימוש במנגנונים

 

דוגמאות מרתקות לשימוש במנגנונים

 

"מנגנונים קטליטיים" הם המונח שיצר ג'ים קולינס עבור מנגנונים ארגוניים בעלי עוצמה יוצאת דופן ביישור עסק מאחורי אסטרטגיה נבחרת. הם נבדלים מכלים ארגוניים אחרים על ידי:
פשוט ליישם
פועל באופן אוטומטי
עוצמה – לא ניתן להתעלם
אלו הם חוקים ארגונים בעלי השפעתה לא מידתית על התנהגות האנושית
לרוב המנהלים יש מטרות דומות: לראות את המותג שלך פופולארי יותר מאחרים, להגיע לרמת רווחיות גובה, לראות את החברות המתחרות פושטות את הרגל וכדומה. בכל מקרה מנהלים שאופים שהחלום שלהם יהפוך למציאות. לשם כך, הם מנסחים חזון, הם נואמים, ומשיקים תכניות שינוי ארגוני. הם מפתחים תכניות תמריצים מסובכות, כותבים כללים, רשימת משימות., מסמכי מדיניות ועקרונות. במילים אחרות עם כל הכוונות הטובות ביותר הם יוצרים שכבה על גבי שכה של ביורוקרטיה מטרידה. יתכן שזה נשמע מפתיע, אבל החלומות השאפתנים ביותר מתממשים רק לעיתים נדירות ביותר.
חברות לא חייבות לפעול כך, המחקר בחן במהלך שש שנים כלי ניהול פשוט אך בעל עוצמה, המסייע לארגונים להפוך את המטרות לתוצאות. הכלי נקרא מנגנון קטליטי. מנגנונים קטליטיים הם הקשר המהותי בין מטרות לביצועים. הם מדרבנים, לעבור ממצב אחד לשני. במילים אחרות, מנגנונים קטליטיים הם כמו החוקה האמריקאית לגבי הכרזת העצמאות. הם מכשירים שמתרגמים שאיפות נשגבות למציאות קונקרטית. הם הופכים מטרות גדולות ונשגבות למציאות.
המחקר של קולינס מצא שרק מספר קטן מאוד בין 10% -5% מכלל החברות משתמשות כיום במנגנונים קטליטיים וכחלקם הגדול אפילו לא מודעות לכך. ארגון שיש לו חזון ומפתח " BHAG" – מטרות גדולות שאפתניות ונועזות. ישנם שלושה מאפיינים עיקרים למטרות מסוג זה:

  • אלו מטרות ארוכות טווח (30 שנה או יותר).
  • אלו מטרות ברורות, משכנעות וקלות להבנה.
  • הן מתחברות לערכי הליבה ולמטרות הארגון.

לדוגמא:

חברת Granite Rock חברה מקליפורניה שמשווקת  חצץ כתוש, בטון, חול ואספלט. החברה בת 99 שנה. לפני 12 שנים האחים ברוס וסטיב וולפרט יצרו שיתוף פעולה, הם יצרו מסמך BHAG עבור החברה.  "החברה תספק שביעות רצון כללית של הלקוח, וכך תוכל החברה לצבור מוניטין של שירות כמו שנותנים בחנויות הכולבו יוקרתיות (Nordstrom) . זו אכן מטרה שאפתנית לחברה בבעלות פרטית, שעובדיה הם אנשים קשוחים, מיוזעים המפעלים מחצבות והלקוחות שלהם הם בעיקר עובדי בניין  וקבלנים שלא ניתן לסנוור בקלות.
מה יידרש מחברה ליישום מטרה שאפתנית כזו? רוב האנשים חושבים דבר ראשון על מנהיגות סוחפת. אך זו לא אופייה עבור חברת גרניט רוק. התשובה לא היתה באירוח אירועי יוקרה, או השקת יוזמות שירות לקוחות גדולות.
במקום זאת החברה ישמה מדיניות רדיקלית חדשה שנקרה "תשלום מקוצץ". בתחתית כל חשבונית של גרניט רוק נכתב: "אם אינך מרוצה מכל סיבה שהיא, אל תשלם לנו על כך". פשוט תגרד את הפרטים הרלוונטים, תכתוב הערה קצרה על הבעיה ותחזיר את עותק החשבונית הזו יחד עם ההמחאה על התשלום שלדעתך מגיע לחברה.

 

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן