מודלים של מנועי יוזמה

The Innovation Engine של ד"ר טינה סליג הד"ר סליג , ד"ר למדעי המוח , משמשת כראש תוכנית היזמות הטכנולוגית באוניברסיטת סטנפורד, ארה"ב. מומחית ביצירת יוזמות ובהכשרת יזמים/ות. גדרה. נקודת המוצא העומדת מאחורי מודל "מנוע היוזמה" של ד"ר סליג, היא כי כל אחד/ת מאתנו יכול להיות יזם/יזמית. היא מבקשת למנות שישה גורמים אליהם יש להתייחס בבואנו ליזום, שלושה מתייחסים ל"מנוע הפנימי" של האדם עצמו, ושלושת האחרים – לסביבה החיצונית בתוכה הוא פועל.

להלן תרשים המודל של ד"ר סליג:

המנוע הפנימי

  1. דמיון- כל אחד/ת מאיתנו ניחן בדמיון. כיצד כדאי להשתמש במשאב היצירתי הזה לטובת יצירת יוזמה
  2. Framing and Re-framing problems- דמיון יכול לסייע לנו להתבונן על בעיות או נתונים בחיינו באופן חדש ורענן, וזאת אם נבחר להגדיר אותם באופן שונה. כך למשל נוהגת ד"ר סליג לשלוח את הסטודנטים/ות שלה לנבור בפח האשפה הביתי שלהם מהיומיים האחרונים ולחשוב כיצד ניתן לנצל את האשפה לטובת יצירת דבר-מה חדש. היא נותנת לכך דוגמאות בהרצאתה, והרציונל העומד מאחורי תרגיל זה הינו- להתבונן על מה שאנו נוהגים להתעלם ממנו, לבטל אותו כלא רלוונטי כעל משאב והזדמנות.
  3. Connect & Combine- הזדמנות נוספת טמונה ביכולת להפעיל חשיבה אינטגרטיבית ולחבר בין דברים- רעיונות, משאבים, אנשים- שלא היה ביניהם קשר קודם. היכולת לחבר ביניהם יכולה להוות בעצמה- חידוש ויוזמה.
  4. Challenging assumptions- הרעיון העומד מאחורי דגש הוא כי אנו מונעים מתוך סט קבוע של הנחות יסוד ופרדיגמות. לטענת ד"ר סליג, היכולת או לפחות הרצון לאתגר הנחות יסוד אלו יכולה לסייע ב"התנעת" חשיבה יצירתית ויזמית. שאלה פוריה, למשל, מבקשת לעשות מהלך דומה, בהציבה בראשו של מהלך חקר ולמידה שאלה פתוחה, שאין עליה תשובה ברורה וחד-משמעית, שיש בה יסוד מערער המבקש לאתגר הנחות יסוד
  5. ידע- כל המבקש/ת להתניע יוזמה משלו/ה אמור לחקור את השדה בתוכו הוא/היא מבקש לפעול על מנת לקבל החלטות באופן מושכל ומנומק. חקירה יכולה לכלול מיפוי השדה בו תבקש היוזמה לחולל שינוי- ובתוכו : מיהם הארגונים הפועלים בשדה התמחות דומה, וכן מיהו קהל הצרכנים הקיים או הפוטנציאלי של יוזמה עתידית שכזו.
  6. Attitude- תחת סעיף זה מבקשת ד"ר סליג להתייחס לכל נושא העמדה הפנימית, התשוקה והמוטיבציה של מי שמבקש/ת להניע יוזמה. עד כמה פועמת בנו תשוקה לחולל שינוי, לעשות, לפעול? עד כמה היוזמה שאנו מבקשים ליצור מונעת מתוך הנעה פנימית חזקה, שאיננה תלויה בתגמול חיצוני כזה או אחר, אלא נובעת מעניין ורצון אותנטיים שלנו?

הסביבה החיצונית

  • Habitat- מהו "שדה המחיה" בתוכו פועל היזם הפוטנציאלי? מהו המרחב הפיזי והאנושי?
  • Resources- משאבים זמינים- כאן מבקשת ד"ר סליג למפות את המשאבים השונים העומדים לרשות היזם/ית, ואינה מתכוונת בהכרח רק לכסף, אלא גם למשאבים כגון: זמן, קשרים, פניות, תמיכה ועזרה ממכרים וכיו"ב.
  • Culture- בהיבט זה כוונתה של ד"ר סליג להתייחסות לייחודיות התרבותית בתוכה פועל/ת היזם/ית. כיצד ייחודיות זו יכולה לבוא לידי ביטוי ביוזמה, בין אם כזרז (הסביבה התרבותית מבטאת צורך מסוים שהיוזמה מבקשת לתת לו מענה) או כחסם.

קישור להרצאתה של טינה סליג ב-TED:

לקריאה נוספת

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן