מדריך תכנית למידה

חוברות אלה תורגמו מרשת בתי הספר שפועלים במודל בארצות big picture הברית ועברו התאמה עבור בתי ספר בארץ שפועלים במודל התחל"ה.

המדריך תכנית למידה

המשמעות של הסיסמא One student at a time “תלמיד אחד בכל פעם” היא ההכרה בכך שלכל תלמיד יש חוזקות, שאיפות, תשוקות, צרכים וסגנונות למידה שונים. לכן, יש להכין לכל התלמידים תכנית למידה המותאמת אישית. אנו רוצים להביט בתלמידים באופן הוליסטי ולא רק אקדמי. התלמידים מתבקשים להכין טיוטת תכנית למידה לפני כל מפגש תכנית למידה. עליהם למלא תפקיד פעיל בהכנת תכנית הלמידה האישית ויש לוודא שהעבודה תהיה מהנה, מאתגרת וברת מימוש.
החונכים מסייעים ליצור תכנית למידה אישית יחד עם התלמידים, ההורים והמנטורים. הם מסייעים לשאר חברי צוות תכנית הלמידה להבין את הפילוסופיה של בית הספר. החונכים מוודאים שהפרויקטים הם אותנטיים, שכל התלמידים מפגינים התלהבות ביחס לעבודה וכי העבודה מהווה אתגר עבור כל אחד מהתלמידים. בנוסף על החונכים לבחון את התכנית בכללותה ולוודא כי היא ניתנת למימוש. תפקיד נוסף המוטל על החונכים הוא להבטיח שבמהלך השנים תכניות הלמידה האישיות של כל תלמיד יתמקדו ביעדי למידה שונים כך שתושג תכנית חינוכית מקיפה. החונכים הם גם אלו המסייעים לתלמידים בעבודה על התכנית האישית במהלך כל סמסטר.
ייתכן ובבית הספר שלכם יש כבר תבנית תכנית למידה מוכנה, או ייתכן ותצטרכו ליצור תבנית כזאת יחד עם התלמידים שלכם לפני שלב היישום. אחד המכשולים שלרוב נתקלים בהם הוא שבתי הספר מתמקדים יותר מדיי במסמך התבנית ולא משקיעים מספיק זמן בשיח על הדרך בה יש להשתמש בפועל בתכנית הלמידה האישית או במטרה לשמה נועדה. תכנית הלמידה הינה תיאור של כל העבודה והלמידה הייחודית שהתלמיד תכנן למהלך הסמסטר. תכנית הלמידה האישית מתמקדת בתחומי העניין והשאיפות של כל תלמיד ובהתאמה לציפיות מרמת הגיל / הכיתה.
אין שני תלמידים שתכנית הלמידה האישית שלהם תהיה זהה. תכנית הלמידה האישית מתמקדת ברובה בלמידה מבוססת התמחות (למ“ה) ( Internship Through Learning – LTI) ובעבודת הפרויקט. בנוסף יש לכלול בתכנית הלמידה האישית כל עבודה המושגת באמצעות קבוצות חונכות, סמינרים, קורסים, למ“ה ועבודה שהינה מחוץ לתכנית הלימודים. תכנית הלמידה האישית תשתנה לאור שינויים שיחולו בהתפתחות האקדמית, החברתית והרגשית של כל אחד מהתלמידים ולאור התקדמותם במהלך השהות שלהם בבית הספר. מידע נוסף על פיתוח עבודת פרויקט בהקשר של תכנית הלמידה ניתן למצוא במדריך הפרויקטים לחונך. ניתן ללמוד עוד על אפשרויות הערכת עבודות התלמידים בהקשר של תכנית הלמידה האישית במדריך ההערכה לחונך.

מאמר תכניות למידה>>

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

אנחנו על המפה – משחק הקרוסלה – פאזל

ליווי חלוצים באופן אישי

השתלמות SML – בנושא ניהול השיח הריגשי

גננת, על מה את חולמת?

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן