ליווי חלוצים באופן אישי

מטרת המפגשים האישיים עם כל חלוץ הינה ליווי התפתחותו המקצועית של החלוץ במהלך השנים. הדבר כולל תמיכה בהתמודדות היומיומית ולמידה ממנה, ליווי בפרויקט אישי, יצירת הלימה בין החזון האישי וביטויו בעבודת החלוץ, תחושת השייכות לקבוצה ולבית הספר, אתגרים אישיים ומערכתיים הן במישור של תקשורת בינאישית, מערכות יחסים והן במישור הארגוני והניהולי.

  • המנחה נפגש עם החלוץ לפגישה בת שעה אחת לשבועיים – חודש, לפחות שש פגישות בשנה.
  • המנחה מהווה מודלינג לקשר עם מלווה/חונך משמעותי, כזה המצופה מהחלוץ בקשריו עם התלמידים ו/או מורים חדשים.
  • המנחה מלווה את החלוץ באופן הוליסטי, מתוך התפיסה הרואה את האדם כרב־ממדי.
  • במהלך הפגישות האישיות מעמיקה ההכרות האישית והקשר בין המנחה והחלוץ מתפתח. הכרות זו מהווה בסיס לאמון ביניהם.

הליווי כולל הגדרת מטרות ויעדים לעבודה – הן לעבודה עצמית בין אישית והן להובלת תחום בביה"ס,
הערכה דיאלוגית באמצע ובסוף השנה ורפלקציה בסוף שנה, תוך מיקוד המבט על ארבעת ממדי התפתחות החלוץ: ערכים דמוקרטיים, פדגוגיה, ארגון וניהול, מערכות יחסים.

נושא נפוץ בליווי חלוץ:

לא פעם עולה בשיחות האישיות ההתמודדות האישית של החלוץ מול המנהל/ת. תפקיד המנחה במקרים אלו לסייע לחלוץ להתמודד באופן ישיר מול המנהל, כחלק מתהליכי הצמיחה שלו. המנחה אינו
"השליח" של החלוץ, או "המתווך" של החלוץ.
יחד עם זאת, עשויה לעלות בין המנחה והמנהל סוגיה הקשורה באופן אישי בחלוץ מסוים. מורכבות זו
דורשת הרבה רגישות וחשיבה אתית ודיסקרטית לגבי מה עולה בשיח ומה עולה.
למשל, ניתן ללמוד מתיאור המקרה הבא, בו היה על המנחה להיות ער למקרה הרגיש, לשמור על דיסקרטיות ולתת מענה מקצועי לכל אחד מהצדדים:
חלוץ בשנתו החמישית החליט לצאת למכרזי ניהול, הוא עדכן את מנהלת בית הספר. אך זו חשבה שאינו בשל עדיין לתפקיד ניהולי. החלוץ שיתף אותי בחשש שמא המנהלת תיתן המלצה לא טובה שתפגע בסיכוייו להתקבל, יחד עם תחושה שאיננה פתוחה לגמרי בשיח שלו עם המנהלת.
המנהלת שיתפה אותי בדילמה בה היא נמצאת, מצד אחד ציפיה מהחלוץ שתמליץ עליו ומצד שני, דעתה כי איננו מתאים לניהול בשלב זה. המנהלת הרגישה כי היא בהחלט לא רוצה לעמוד בדרכו ובודאי לא לתת את חוות דעתה באופן ישיר, כדי לאפשר למי שיראיינו אותו להתרשם באופן ישיר. המנהלת ידעה לומר שאולי באינטראקציה שלו איתה בבית הספר, הוא נחסם בדברים מסוימים ובמקום אחר הוא יצליח.
ההדרכה שלי את החלוץ עסקה סביב המוטיבציה שלו לגשת למכרזי ניהול, זיהוי הכוחות שלו, הכנת קורות החיים וזיהוי הדגשים שהוא רוצה להביא בראיונות. יחד עם זה, עודדתי את הדיאלוג הישיר והפתוח עם המנהלת, כולל החשש שלו.
בשיחות עם המנהלת עלתה השאלה מה היא רוצה לומר ואיך, כאשר יתקשרו אליה לקבל המלצה. בשיחות איתה הזמנתי אותה לראות את החוזקות של החלוץ, את מה שהוא עשה בבית הספר עד כה ולתת להם ביטוי כאשר יתקשרו אליה. לא לתת תשובה חד משמעית של כן או לא, אלא להציג גם את האפשרויות הגלומות במעבר לבית ספר אחר.
בסופו של דבר, התקבל החלוץ לניהול, עשה פרידה יפה ומכובדת, כולל היכולת לציין מה הוא למד מהמנהלת שהוא לוקח איתו הלאה.

לקריאה נוספת

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

דוגמאות לתהליכי למידה – עבודת חקר

סט כלים – מעגל השינוי דף עבודה

סט כלים – פירוק לאבני דרך

כלי לבירור הגורמים לבעיה

מאין באתי-תרשים זרימה

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן