יותר נשים, יותר ירוק

גיליון 08
מאי 2019

אקטיביזם

מגזין המכון הדמוקרטי

יותר נשים, יותר ירוק

נשים שמעורבות בפרויקטים לשימור משאבי טבע בעולם המתפתח משיגות תוצאות טובות יותר עבור הסביבה. מתי נראה את ההשפעה הזו גם בעולם המערבי?

| נטע ניסים, פורסם במקור בזווית, סוכנות ידיעות למדע וסביבה.

בשנת 2004 הוענק פרס נובל לשלום בפעם הראשונה למוביל של מאבק סביבתי. אך במקרה או שלא במקרה, לא היה זה מוביל, אלא מובילה – ואנגארי מאטאאי, האישה האפריקאית הראשונה שזכתה בפרס היוקרתי. מאטאאי הקימה את תנועת "חגורה ירוקה" (The Green Belt Movement), שעיקר פעילותה ייעור חלקים נרחבים באפריקה הכפרית. במסגרת פעילותה ניטעו כ-30 מיליון עצים, שנועדו לעצור את המשבר הסביבתי בקניה שנוצר כתוצאה מבירוא היערות המאסיבי ושגרם לסחף קרקע, לפגיעה בחקלאות ולמחסור באספקת עץ לבישול. התכנית שיזמה מאטאאיי מבוצעת בעיקר על ידי נשים באזורים הכפריים של קניה, ושמה במרכז השיח הציבורי את נושא הצדק הסביבתי.

מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת Nature Climate Change יכול אולי להסביר את יכולתן הייחודית של נשים להוביל תנועות סביבתיות בארצות מתפתחות. במחקר, שבוצע על ידי חוקרים מארצות הברית, נמצא כי ככל שיותר נשים מעורבות בגופים המעורבים בקבלת החלטות בנושאי ניהול קרקע ומשאבי טבע, כך קל יותר לקדם שימור שטחים ולסייע בהפחתת כריתת יערות. בנוסף, במחקר נמצא שמעורבותן של נשים בתהליכים אלו מעודדת שימור סביבתי בקרב קבוצת מקבלי ההחלטות כאשר מוצעים לקבוצה תמריצים כספיים על מנת לקבל החלטות פרו-סביבתיות.

מה קורה כשאקולוגיה ופמיניזם נפגשים? למה נשים מצליחות יותר בתהליכים שקשורים באיכות הסביבה ובשמירה על הטבע? ומה המצב אצלינו בישראל?

לקריאת הכתבה המלאה שהתפרסמה בזוית, סוכנות ידיעות למדע וסביבה לחצו כאן

המכון הדמוקרטי – חברה וחינוך (ע"ר)

יגאל אלון 76 תל אביב-יפו, 6706701
טלפון: 03-7412729 | פקס: 03-7412723

 di@outofsite.co.il

=

ניהול אתר: The Shark Lady

עיצוב: סטודיו נעם תמרי | בנייה: ניר דבורקין

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן