חמישה מנהיגים מדברים על העולם הכחול

כשלון דמוקרטי? פיטורים דמוקרטיים? בונוס דמוקרטי? יחידה צבאית דמוקרטית?

מאת ד״ר רון דביר

גיליון 05
מרץ 2018

אירגונים דמוקרטיים

מגזין המכון הדמוקרטי

חמישה מנהיגים מדברים על העולם הכחול

כשלון דמוקרטי? פיטורים דמוקרטיים? בונוס דמוקרטי? יחידה צבאית דמוקרטית?

לעמוד הבית 

| מאת ד״ר רון דביר

המטרה של WordBlu, הפועל בשמונים מדינות בעולם, היא לפתח ארגונים ומקומות עבודה המבוססים על חירות וחופש, לא על פחד. לפי מחקר שהם ביצעו, למעלה מ 75% מהעובדים שעזבו מרצונם מקום עבודה עשו זאת לא בגלל הג׳וב עצמו – הם עזבו את הבוס או את המנהל שלהם. WorldBlu מנסה לשנות מציאות זו. החזון של שלהם הוא ״לראות מיליון אנשים המנהיגים ועובדים בחופש״.

WorldBlu הזמין כ-20 מנהיגים לספר על האופן בו הם תופסים את העולם הכחול ומנהיגים את הארגונים שלהם. כל אחת מהשיחות מזמינה את הצופה להכיר פרספקטיבה שונה של הנושא – ולכולן משותף דבר אחד – הן מעוררות השראה ועשירות במידע וידע.

אנחנו בחרנו להציג כאן חמישה מנהיגים. הגישה דמוקרטית לניהול צוללת גרעינית? כיצד מגייסים באופן דמוקרטי? כיצד כשלון הופך ממקור פחד למקור ללמידה וצמיחה? השיטה הדמוקרטית לחלוקת בונוסים?

סיפורים שלהם מעוררים השראה ואומץ. וכך גם כל הסיפורים האחרים בערוץ המנהיגים שלה WorldBlu.

הסיפור הראשון: כיצד ויתרתי על שליטה וזכיתי בכח להנהיג צוללת גרעינית של הצי | David Marquet

הבסיס למודל הניהולי של שליטה ובקרה המקובל ברוב הארגונים הוא האופן בו מתנהל הצבא. מזה מאות שנים, השיטה הצבאית מעניקה השראה לעיצוב ארגונים אזרחיים.

האם ניתן לעצב ארגונים בדרך טובה יותר שמאתגרת את השיטה הקונבנציונלית של ניהול מבוסס פחד, ואף הופכת אנשים ליותר יעילים, אפילו במצבי חיים ומוות?

דוד מרקט, כיום קפטיין בגמלאות של הצי האמריקאי ובעבר מפקד צוללת גרעינית, מתאר בסיפורו יוצא הדופן כיצד נטש את הפרדיגמה הצבאית של שליטה ובקרה, יצר בצי ארגון מבוסס חופש, ופיתוח את הצוות הנחשב ביותר בצי.

הסיפור השני: כיצד לגייס, לפטר ולקדם עובדים באופן דמוקרטי | Rich Sheridan

אחד האתרים הגדולים (והמכאיבים) בניהול עסק הוא לגייס – ולפעמים גם לפטר – את האנשים הנכונים.

מה אם הייתה דרך להסיר את הכאב מתהליך זה ולהפכו למספק עבור כל המעורבים – כולל אלה ששוחררו לעזוב את מקום העבודה (כלומר פוטרו)?

ריץ׳ שרדיין, מנכ״ל חברת התוכנה Menlo Innovations, מתאר את התהליך יוצא הדופן של החברה לגייס כשרונות עילאיים, לקדם אנשים באמצעות סקר עמיתים ולפטר בדרך הוגנת ומכבדת.

הסיפור השלישי: כיצד מחליטים על בונוסים באופן דמוקרטי | Carrie Brandes

לחישות במסדרון, הודעות סודיות לעמיתים, חוסר סיפוק, ניכור, מחשבות על עזיבה – זה קורה ברוב הארגונים דקה לאחר שההודעות על בונוסים לעובדים התפרסמו. בחברת תשתיות האינטרנט Ubiquity המצב שונה. קרי ברנדס, סמנכ״ל א/נשים ותרבות בחברה, מסבירה שבעוד שברוב הארגונים מחלקים בונוסים על בסיס דרגה וותק, בחברה שלה מחולקים בונוסים כספיים באופן דמוקרטי, על בסיס הצבעת עמיתים והצטיינות.

הסיפור החמישי: הכנסייה של הכשלון | Matthew Matheson

כל אחד טועה. הנטייה הטבעית שלנו היא לחוש בושה בעקבות טעות, ולהסתיר אותה. מה אם היינו חוגגים את השגיאות שעשינו, ותוך כדי כך משפרים את היכולת שלנו ללמוד ולצמוח?

מתיו מטסון, המייסד של ״הכנסייה של הכשלון״ החדשנית, מספר בשיחה משעשעת שעשויה לשנות הנחות יסוד עמוקות שלך, כיצד כשלון יכול להפוך ממקור פחד ובושה למקור מצויין ללמידה ולהתפתחות אישית וארגונית.

הפסיקו להשתלב (conform) אם אתם רוצים לאהוב את מקום העבודה שלכם, התמרדו | Alexander Kjerulf

*Conform : הִתְאִים, תָּאַם, הָלַם, הִשְׁתַּלֵּב, הִתְיַשֵּב; הִסְתַּגֵּל, הִסְכִּין; צִיֵּת, הָלַךְ בַּתֶּלֶם

(מילון מורפיקס)

רובנו חשים שעלינו להתאים עצמנו למקום העבודה כדי לשמור על המשרה.  Alexander Kjerulf, מייסד ומנכ״ל חברת  Woohoo בה הוא משמש גם כקצין שמחה ראשי, מספיר כיצד קונפורמיות במקום העבודה מובילה להתנהגות לא אתית ואף הרסנית. בחירה הרבה יותר טובה: לפעול כמורד במקום העבודה. בשיחה מצחיקה ובלתי צפויה זו, אלכסנדר מסביר מהי התמרדות בריאה.

המכון הדמוקרטי – חברה וחינוך (ע"ר)

דרך נמיר 149, תל אביב 62507
טלפון: 03-7412729 | פקס: 03-7412723

 ide@outofsite.co.il

יוטיוב-youtubefacebook-פייסבוק

עיצוב: סטודיו נעם תמרי | בנייה: ניר דבורקין

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן