הצעות לפעילויות עם קלפיתוח

ערכת קלפיתוח נוצרה על מנת לשמש ככלי עזר למנהל, למדריך ולכל מי שמלווה התפתחות של אנשים וארגונים במיוחד בתחום החינוך. הערכה פותחה בתוך תכנית חלוץ חינוכי של המכון הדמוקרטי, מתוך צורך שעלה מהשטח להגדרה ולהבניה של תהליכי השינוי אותם אנו מובילים בבתי הספר. להלן 9 הצעות לפעילויות באמצעות הערכה.

פעילויות למיפוי עצמי מקצועי, להצבת מטרות וכתיבת תכנית עבודה:

אני מאמין חינוכי/ניהולי

לבחור 3 קלפים ודרכם לספר את ה'אני מאמין' החינוכי/ניהולי שלי.

אזורי החוזק ואזורי ההתפתחות שלי

לבחור מתוך ארבעת הממדים את הממד בו אני חזק ואת הממד בו אני צריך לצמוח. לבחור בתוך כל ממד אזורי חוזק ואזורים להתפתחות. עבור אזורי ההתפתחות לכתוב צעדים בדרך להתפתחות הרצויה.

מה הקשר בין ערך לפעולה?

לבחור קלף מתוך הממד הרעיוני , לבחור קלף מממדי הפעולה. לתאר כיצד תתבצע הפעולה כך שתכיל את הערך הנבחר.

יצירת מחוון עצמי

בחירת קלף להתפתחות, לדוגמא הקלף "ניהול זמן בממד ארגון וניהול" – פריטתו לרמות ביצוע: טוב מאד, טוב, דורש למידה. אפיון כל רמת ביצוע עבור המשתתף (ניהול זמן אותו אגדיר כטוב מאד הוא…ניהול זמן אותו אגדיר כטוב הוא…ניהול זמן הדורש למידה הוא..)

משאלות למשימות

בקבוצה: להניח את הקלפים בארבע ערימות על פי הממדים, כל אחד בתורו מרים קלף מערימת ממד לפי בחירתו . המשתתף יכול לבחור להתייחס לקלף  בשאלה או במשימה (לדוגמה: קלף "עיצוב חלל" בממד הפדגוגי-  שאלה: "איך אני יכול להשתמש במסדרון ליד הכיתה כחלק מחלל הלמידה?" משימה: "לקחת פינה אחת בכיתה ולייצר בה שינוי עד שבוע הבא"). את השאלות והמשימות המשתתפים מייצרים בהתאם לצרכים והרצונות שלהם.

משחק מסלול

בקבוצה: את המסלול  יוצרים בעזרת קלפים המונחים אחד ליד השני. כל משתתף מקבל חיל  ו-4 ז'יטונים (שניים בצבע אחד ושניים בצבע שני).  בעזרת החיל מתקדם המשתתף בצעדים על ידי הטלת קובייה. משתתף שהגיע ראשון לקלף, קורא אותו. ניתן לערוך דיון קצר וכל מי שרוצה לסמן את הקלף הזה כממד להתפתחות, מניח עליו ז'יטון. צבע אחד מסמן למידה והעמקה, צבע שני מסמן עשייה. בתום המשחק בוחר כל משתתף משימה ללמידה או לעשיה ומצהיר על כך כיעד בפני הקבוצה.

פעילויות למישוב והערכה:

משוב בקבוצה בה מכירים אחד את השני

בסבב עוברים כל חבר בקבוצה, בעזרת הקלפים הוא כותב לעצמו את ממדי החוזק שלו ואת ממדי ההתפתחות (ניתן להתייחס ספציפית לממד מסוים) והאחרים כותבים עליו, הוא מציג את שכתב והאחרים משקפים לו את שכתבו עליו. לעיתים יש מתאם גדול ולעיתים יש פער גדול, זה המקום לפרגן ו/או לנהל שיח מקדם.

מפת דרכים להתפתחות

פורשים את כלל הקלפים על שולחן .עוברים קלף אחר קלף, במהירות סבירה. האדם והמנחה- כל אחד בתורו, שמים אבנים בשני צבעים שונים (ז'יטונים): על הקלפים המציינים תחומים בהם חלה התפתחות, ועל הקלפים המציינים תחומים בהם לא חלה התפתחות. האדם בוחר קלפים שבהם רוצה להתפתח – כבסיס להתקדמות במחצית/שנה הבאה.

ספיד!

מסדרים זה בצד זה: ערמת קלפי עקרונות של תרבות דמוקרטית, וערימת קלפי המימדים.
מתוך ערימת הממדים לוקחים כל פעם קלפים שמייצגים חוזקות של המשתתף או מקומות לחיזוק. המשתתף בוחר על פי הערכתו את עצמו. המנחה בוחר – על פי הערכתו את המשתתף.
אסור שיהיו בידי המשתתף יותר משני קלפים מאותו סוג ( 2 חוזקות / 2 חיזוק), עליו להחליט מהר מה נשאר אצלו במידה ועלולה להתאסף אצלו כמות קלפים למעלה מזו המותרת.
אם המנחה והמשתתף רוצים לקחת את אותו קלף, הראשון שתפס לוקח.
חוזקות- מניחים בצד אחד, חיזוק- מניחים בצד אחר.
באותה דרך יבחרו  שני קלפי עקרונות: ערך שאני רוצה ליישם אותו יותר. וערך שאני מיישם אותו היטב.
עתה  ישנם 12 קלפים על השולחן – 4 קלפי ממדים אצל המנחה ו 4 קלפי ממדים אצל המשתתף. 2 קלפי עקרונות אצל המנחה ו 2 קלפי עקרונות אצל המשתתף.
מתוך קלפי הממדים יבחרו 1-2 שמוסכמים על המשתתף והמנחה. אלו הממדים עליהם תתנהל שיחה בהקשר של מצב המשימה השנתית ומרחב הפעולה של המשתתף.
הממדים הנבחרים יבחנו לאורם של 1-2 עקרונות שיבחרו על דעת המשתתף והמנחה מתוך קלפי העקרונות שנותרו על הלוח.

לקריאה נוספת

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

בניית תכנית עבודה מודל מבוסס SML

ועדת אד הוק

SML – רפלקציה בסיום טרימסטרים

יישום תוכנית אישית – מתודה 3: סרגלי התקדמות

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן