המרחב הדמוקרטי של הסגל

הרעיון הדמוקרטי חל על כל מי שלוקח חלק בחינוך הדמוקרטי: תלמידים, מורים, הורים, חונכים והקהילה מסביב.

המרחב הפדגוגי
אנשי הסגל מסתכלים על אפשרות הבחירה משני הכיוונים:
מצד אחד יש להם את האפשרות לבחור מה ללמד, להיות שותפים בבחירת מנהל בית הספר ובכל הצבעה שעל הפרק. ומצד שני לתלמידים יש אפשרויות בחירה בהם – לאיזה מורה ללכת ללמוד השנה, ואיזה חונך נראה להם שהכי מתאים להם שילווה אותם.
חובות וזכויות ביחסי מורה-תלמיד
המבנה הארגוני של בית הספר הוא דמוקרטי ומבוסס על עקרון הפרדת רשויות. בבית הספר קיימות שלוש רשויות: מחוקקת, שופטת ומבצעת. תלמידים, מורים והורים מתפקדים כחברים שווי זכויות ברשויות השונות, ופעילות זו תופסת חלק חשוב בתהליכי הלמידה בבתי הספר.
כמובן כמו שכל אוכלוסיות הגיל לוקחות חלק ברשויות, גם החוקים והחובות חלים על כולם. ומה שניצב כעמוד האש לפני המחנה הוא עקרון כבוד האדם ושוויון זכויות.
המקרה הבא מוכיח את מימוש עיקרון זה גם על הסגל הלכה למעשה:
ראיון עם מורה בבית ספר דמוקרטי – "המשפט על הבקבוק מים":
המורה שיחק עם אחת התלמידות ברחבת בית הספר במסירות בקבוק מים. בזמן המשחק פגע בטעות המורה עם בקבוק המים בילדה שעברה במקום.
בעקבות המקרה, עלה המורה למשפט והיה צריך לתת דין ודברים. המורה מספר שהחוויה הייתה קצת משפילה ומוזרה אבל הוא למד הרבה מהסיטואציה והוא לבסוף שמח על כך שבית הספר בו הוא עובד ומלמד מתנהל כך.
דוגמה נוספת לזכות הבחירה שיש לסגל בבית הספר הדמוקרטי היא בחירת מנהל בית הספר בבחירות דמוקרטיות על ידי כל הקהילה: תלמידים, מורים, סגל והורים.
דמות המורה במרחב הבחירה
למורה יש מרחב אפשרות בחירה לעצב את תוכנית הלימודים כך שתהיה רלוונטית לחיי התלמיד והחברה.
אנו למדים כי למורה בביה"ס הדמוקרטי יש השפעה עצומה על קהילת בית הספר. בניגוד למסגרות הממלכתיות בהם יש הכתבה מאוד ברורה של סדרים ותכני לימוד, דמות המורה או איש הצוות במרחב הדמוקרטי חופשי להשפיע על הסביבה הלימודית, לעקוב אחרי יוזמות חדשניות ולמצות את הפוטנציאל החינוכי שלו.
לצד זה, להוויית ביה"ס הדמוקרטי גם מורכבויות:
בתור שווה זכויות בקהילה, המחנך צריך לוותר על עמדת הכח ועל הנחות היסוד לגבי תפקידו במערכת הבית ספרית.
בנוסף, מתוך ראיונות שקיימנו, התברר כי עשויה להיווצר אווירת תחרותיות בין אנשי הצוות השונים על ליבם של התלמידים. דבר זה בא בעיקר לידי ביטוי בתחילת השנה כאשר התלמידים ניצבים אל מול הבחירה שלהם לאיזה שיעורים להיכנס במהלך השנה ובבחירת החונך האישי שלהם שזה ילווה אותם בתהליך הלמידה וההתפתחות האישית.

קריאה נוספת

1.    איל רם – מפת הצירים של החינוך הפרוגרסיבי.
2.    רביב רייכרט – התשובה של הפדגוגיה הדמוקרטית לשאלת ההוראה הפרטנית "אופק חדש".
3.    סיורים וראיונות בבתי ספר דמוקרטיים.

חזרה אל

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

מודלים של מנועי יוזמה

סדנה לפיתוח יזמות

יום למידה באיקאה

ג'ון דיואי/ דמוקרטיה וחינוך

בחירה (של הילד)

מחויבות בתי הספר הדמוקרטיים לתכנית הלימודים של משרד החינוך

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן