גננת, על מה את חולמת?

בירור ערכי הגן כנגזרת של גן מושלם בחלומה של גננת – איך עושים את זה?

הצעדים בשלב זה:

  • חלימה
  • בירור ערכי
  • בחירת ערך

חלימה

זהו למעשה השלב הראשון בתהליך, לאחר היכרות בסיסית ותיאור ציר הזמנים של ההנחיה. נרצה להכיר את הגננת דרך החלומות שלה לגבי הגן. חלומות מאפשרים היכרות על בסיס לא שיפוטי ומאפשרים למפות בקלות את הדברים החשובים והיקרים לליבה. גם המקומות של אי הנחת בגן עולים דרך החלומות, אך בתוך הקשר אופטימי של שינוי עתידי.
כמו כן, חלימה מאפשרת לדבר על הדברים בצורה יותר אסוציאטיבית. זהו איננו מניפסט של חזון עם הרבה מילים מפוצצות ומחייבות שצריך לשבת עליו בכובד ראש, אלא אוסף של דימויים ותחושות שעולות לגננת. דימויים אלה מחוברים לזהות שלה ונאמרים בשפה האישית שלה.

בירור ערכי

מתוך התבוננות בפריסה של החלומות, ניתן לאתר מספר ערכים שעומדים במרכזם של החלומות. בשלב זה נוצר דיאלוג שמברר "למה?" או – "לשם מה?" חשוב לגננת שיקרו הדברים שאותם כתבה. זהו החיבור בין הביטוי הקונקרטי שמופיע בחלימה לבין הערכים שמנחים אותה.

בחירת ערך

לאחר שזוהו מספר ערכים שעומדים בבסיס החלומות, נבקש לבחור ערך אחד שבו היא הייתה רוצה להתמקד כרגע בגן. הבחירה בערך אחד נראית לעתים מאולצת, ואין ספק שהגן מתנהל על פי מספר ערכים. לצורך למידת התהליך שבו מתבוננים על הקשר בין ערך ובין יישומים שלו בגן, המיקוד בערך אחד מאפשר למידה יותר בהירה.

בעיה נפוצה בשלב זה מה אפשר לעשות?
חלימה שנשארת מאוד קרובה למה שמתרחש עכשיו, מבלי להעז להסתכל רחוק ו"לחלום" באמת. לעשות טיוטה נוספת על דף החלומות. לבקש לחשוב על זה במשך השבוע ובמפגש הבא לנסות לקחת את החלומות שנרשמו עוד שלב אחד הלאה, לדמיין תנאים של חוסר הגבלה של תקציב, ניידות, מבנה.
חלימה שממוקדת בתנאים חיצוניים לגננת (ציוד שיירכש, שיפוץ המבנה, צוות). לבקש מהגננות לדמיין את הילדים בתוך המרחב החדש הזה שהיא רוצה, להגיד מה הם עושים שם, אילו חוויות הם חווים.
שיום הערך נעשה על ידי המנחה והגננת לא ממש מחוברת לערך שנבחר. לחזור שוב אל הערך שנבחר, לשאול האם זה נראה לה מתאים, איך עוד אפשר לנסח את זה, להתעקש אתה על ניסוח של ערך שהיא מרגישה שמובן ומחובר אליה.

בירור ערך

לאחר שדף החלומות מלא, אפשר להמשיך ל"תרגיל שכונות" – קיבוץ החלומות השונים לכמה קבוצות לפי מכנה משותף. בשלב ראשון אפשר פשוט לקבץ את החלומות ולאחר מכן לתת כותרת של ערך לכל קבוצה. נקבל רשימה של 3-4 ערכים, ומתוכם תבחר הגננת ערך אחד שכרגע היא רוצה להתמקד בו ושהוא יוביל את תהליך השינוי בגן.

לקריאה נוספת

הנה עוד חומרים שיעניינו אותך:

סט כלים – Start Stop Continue

השתלמות SML – מפגש שמיני איך אגיע לשם?

השתלמות הערכה דיאלוגית – מפגש 3 – מה מעריכים

מהו הציר המארגן כשיוצאים לדרך של שינוי וחדשנות?

לימוד בית מדרש

תוכן זה מוגן. יש להתחבר כדי לצפות בו:

התחברו:

דילוג לתוכן