ייחודיות גן

תכנית גנים ייחודיים מקדמת תרבות דמוקרטית וחדשנות פדגוגית המחוברת לייחודיות של המחנכת ושל קהילת הגן. מנחה בתכנית זו מלווה מספר צוותי גנים במסע של התפתחות מקצועית-אישית, ולוקח חלק בהעברת השתלמות גננות יחד עם צוות המנחים בתכנית. הכשרת המנחים בתכנית מתקיימת בישיבות הצוות ובסופרוויז’ן אישי.

תכנית גנים ייחודיים מקדמת חדשנות פדגוגית המחוברת לייחודיות של המחנכת ושל קהילת הגן. זו תכנית שבאה לקדם שינוי בסדר גודל רחב, עירוני, דרך השילוב בין עבודת שטח מעמיקה עם מספר גנים ובין עבודה עם מטה עירוני. בשנים המתקדמות של התכנית, העבודה עם המטה העירוני מתחילה להניב שינויים מערכתיים (למשל: באופן התקשורת בין המטה ובין הגננות, הגדלת רמת המעורבות וההשתתפות של גננות בקבלת החלטות והקצאת משאבים). במקביל, הגנים שעברו את תהליך הייחודיות הופכים לגנים מדגימים ומתגבשת קבוצת גננות “פורצות דרך”, המובילה את תהליך השינוי ומהווה השראה לגננות נוספות, ומתפקדת כקהילה של תמיכה הדדית ולמידת עמיתות. 

התכנית ממוקדת בפיתוח הגננת כמובילת שינוי. מודל הייחודיות שבבסיס התכנית מציע תהליך ספירלי שבמהלכו ניתן לחקור ולממש ייחודיות דרך כלים פשוטים, וליצור סביבה המעודדת ביטויים של שונות וייחודיות. מרכיבי התכנית מעט שונים ממקום למקום, וכוללים:  השתלמות גננות קבוצתית , ליווי אישי לצוות הגן, חשיפה למקומות ואנשים מעוררי השראה, תקציב גני לקידום שינויים בסביבה החינוכית וייעוץ אדריכלי אישי המכוון לתמוך בייחודיות הגן. במקביל לעבודה בתוך גני הילדים, מתקיימת עבודה מקבילה עם המטה החינוכי ברשות המקומית והפיקוח של משרד החינוך, על מנת לקדם סביבה ארגונית התומכת בחדשנות פדגוגית ולאפשר קיימות לתהליכי השינוי.  

עבודת המנחה מתמקדת בליווי אישי בתוך הגנים ובהובלה משותפת של ההשתלמות עם צוות המנחים.  מודל הייחודיות משמש למנחה כעוגן המארגן את תהליך ההנחיה ומייצר שפה עירונית משותפת לתהליך השינוי. חשוב שהמנחים והמנחות בתכנית יכירו את המודל לעומק ויתחברו למהות שלו מעבר למרכיביו ולכלים שהוא מציע.  עם זאת, אנו מבקשים לכבד את השונות שיש בין א-נשים בתהליכי הלמידה שלהם ובסגנונות הנחייה, במיוחד בתכנית זו כאשר ערך הייחודיות הוא במוקד. בתוך תהליך ההכשרה של המנחה היא לומדת את המודל תוך כדי עבודת ההנחיה דרך מפגשי הצוות והסופרוויז’ן, ומפתחת את הדרך הייחודית שלה לעבוד עם המודל. המנחים והמנחות בתכנית הייחודיות מביאים לידי ביטוי את השונות ביניהם ואת השימוש בתחומי החוזק השונים בתוך הצוות כמקור עוצמה (במסגרת ההשתלמות המשותפת), ובכך נותנים לגננות הדגמה (מודלינג) של ערך הייחודיות בצוות. הרחבה על המודל הפדגוגי של תכנית הייחודיות.

https://drive.google.com/drive/u/0/folders/1_VY1BuEWRSRJ1WvOwMJOqP098RtjGO2P

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *