מתוך המכון הדמוקרטי
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

Loading.gif

תרבות דמוקרטית

המכון הדמוקרטי פועל כארגון לשינוי חברתי המקדם תרבות דמוקרטית, המבוססת על מגילת זכויות האדם.

תרבות דמוקרטית רואה באחריות הקהילה להביא את ייחודיותו (חוזק, צמיחה ודעה) של כל אדם לידי ביטוי, מקדמת שותפות בין בני אדם, מטפחת יחסי גומלין בין היחיד לקהילה והסביבה, ובדרך זו שואפת ליצירת חברה שוויונית, הוגנת, צומחת ובת קיימא.

המכון הדמוקרטי מעודד אופטימיות, חשיבה ביקורתית ואקטיביזם של היחיד והקהילה, ורואה בחינוך ובתהליכים חברתיים כלי מרכזי לקידומה של תרבות זו.

המכון מאמין בשותפות, שקיפות, יושרה ולמידה תוך שמירה על קיימות ארגונית וראיית הפרט.

Loading.gif

תהליכי שינוי

שינוי ארגוני הנו תהליך שבו ארגונים עוברים ממצבם הנוכחי למצב עתידי רצוי. המטרה של שינוי מתוכנן היא מציאת דרך חדשה או משופרת לשימוש במשאבים ויכולות, על מנת להגדיל את הערך של העשייה הארגונית, ולשפר את השגת המטרות והיעדים של הארגון.

המניע העיקרי לשינוי הנו זיהוי אי נחת הנובעת מפערי ביצוע בין הביצוע הרצוי לביצוע המצוי. שינוי מצריך תהליכי למידה וויתור על הישן למען החדש, ולכן הוא מאתגר, מעורר קושי והתנגדות.

Loading.gif

פדגוגיות דמוקרטיות

הפדגוגיה הדמוקרטית עוסקת בהוראה ולמידה הנובעות מרעיונות החינוך הדמוקרטי, ומהפרקטיקות הנוצרות במסגרתו, ויותר מכל היא פדגוגיה של מפגש. אם בחינוך הקונבנציונלי הידע נמצא במרכז מעשה ההוראה והלמידה, ובחינוך הפתוח הילד נמצא במרכז, הרי שבחינוך הדמוקרטי מה שנמצא במרכז  הוא עצם המפגש: מפגש בין מבוגר משמעותי לילד, מפגש בין רעיונות, מפגש בין הקיים ליצירה, בין עשייה להתבוננות על העשייה, מפגש בין הלומד הייחודי, בעל אזורי החוזק והצמיחה שלו, לקבוצת הלומדים הייחודית ועוד.

Loading.gif

אקדמיה

למכון הדמוקרטי קשרים רבים עם מוסדות אקדמאים שונים. שלוש התוכניות האקדמיות שלהם שותף המכון: 'החממה' בסמינר הקיבוצים, 'שבילים' ו'נתיבים' במכללת קיי

Loading.gif

חדשנות

חדשנות (באנגלית: Innovation) היא יצירת ערך מוסף באמצעות פתרונות לצרכים גלויים, או באמצעות יצירת פתרונות לצרכים סמויים. החדשנות היא מאפיין מרכזי של רוב העבודות היצירתיות.

לשימוש אנשי המכון

Loading.gif

כלי עזר לניהול

כאן תוכלו למצוא כלי עזר המיועדים למנהלים במכון

Loading.gif

מידע שימושי

מידע שימושי לשימוש אנשי המכון

Loading.gif

מאמרי ליבה

לפניך מקבץ מאמרים המהווים רשימת קריאה מומלצת בנושאי הליבה בהם עוסק המכון הדמוקרטי.